Potravinári apelujú na vládu a agroministra Vlčana, aby výraznejšie podporili ich sektor

Pekáreň, pekárstvo, pekári
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) apeluje na vládu a agroministra Samuela Vlčana, aby sa nepostavili k potravinárskemu priemyslu chrbtom a napravili obrovské zlyhanie bývalého vedenia rezortu v oblasti podpory potravinárskeho odvetvia.

Mali by preto napríklad zahrnúť potravinárov do plnenia strategických cieľov budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ či vyčleniť dostatočnú finančnú podporu pre potravinárov v novom Programe rozvoja vidieka SR.

Zároveň by mali aj vytvoriť v rozpočte agrorezortu stabilnú položku na podporné schémy štátnej pomoci pre domáci potravinársky priemysel nediskriminačným spôsobom či posilniť úradnú kontrolu potravín. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

„Slovenské potravinárstvo nevyhnutne potrebuje zlepšenie podnikateľského prostredia na výrobu potravín. V globalizovanom svete, pri nerovnakých podmienkach podpôr v porovnaní s členskými krajinami EÚ a pri neustále stúpajúcich environmentálnych nárokoch na výrobu potravín, sa tento cieľ napĺňa čím ďalej, tým ťažšie. V krajinách západnej Európy má potravinárstvo status najsilnejšieho priemyslu. Práve preto je tam významne finančne podporované zo strany štátu. Podpora domáceho potravinárskeho sektora je dôležitá aj z dôvodu eliminácie uhlíkovej stopy importmi,“ uviedol predseda ÚPS Daniel Molnár.

Únia potravinárov Slovenska (ÚPS)

…je združenie fyzických a právnických osôb a samosprávnych organizácií, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v potravinárstve, v technických, obchodných, vedeckých a výskumných službách pre potravinárstvo a sú členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Cieľom ÚPS je obhajoba a ochrana spoločných záujmov a presadzovanie požiadaviek svojich členov v záujme rozvoja a zveľaďovania potravinárskej výroby na Slovensku.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj MPRV SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel MolnárJana HoléciováSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora