Potravinári vítajú plánované investície do spracovania potravín, ale mohli prísť aj skôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
obchod
Foto: ilustračné, Getty Images

Potravinárska komora Slovenska (PKS) víta plánované investície do spracovania potravín, ktoré na pondelkovej tlačovej konferencii avizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV). Konštatovala to v utorok riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Potravinári už dlho upozorňujú na výrazné podfinancovanie potravinárskeho odvetvia, čo sa odráža na nízkom zastúpení slovenských výrobkov na pultoch obchodov a vysokom negatívnom salde zahraničného obchodu s potravinami.

Posledná významná investičná podpora z Programu rozvoja vidieka bola podľa PKS vypísaná ešte v roku 2015, pričom v dôsledku slabej finančnej podpory sa technologický dlh potravinárskeho priemyslu vyšplhal až na jednu miliardu eur.

PKS preto oceňuje, že ministerstvo pôdohospodárstva po ročných intenzívnych diskusiách uznalo, že na posilnenie spracovania potravín je potrebné alokovať významné finančné prostriedky.

Očakávajú objektívne stanovenie kritérií

PKS očakáva objektívne stanovenie kritérií aj vyhodnocovanie žiadostí, zároveň je pripravená s ministerstvom odborne prediskutovať kritériá nastavenia výzvy a priority na poskytnutie finančných prostriedkov.

Tiež nie je podľa potravinárov potrebné zabúdať na dostatočnú finančnú podporu potravinárskeho priemyslu aj v novom Strategickom pláne SR k budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, ako aj dostatočnej finančnej podpore zo štátneho rozpočtu formou notifikovanej štátnej pomoci.

Agrorezort v pondelok informoval, že v máji investuje cez štyri výzvy do slovenského agropotravinárstva až 337 miliónov eur. Stane sa tak v súvislosti s predĺžením programového obdobia Programu rozvoja vidieka (PRV) a jeho navýšením rozpočtu, aj zo zdrojov Európskeho nástroja na obnovu (Next generation EU).

Peniaze prispejú k modernizácii

Výzvy budú zamerané na investičnú podporu v sektore agropotravinárstva a konkrétne investície podporia spolupráce podnikov, zvýhodnia malých poľnohospodárov a tých, ktorí doposiaľ o podporu nežiadali.

Peniaze podľa agrorezortu prispejú k zásadnej modernizácii investične poddimenzovaného slovenského pôdohospodárstva a zanedbanej krajiny. Podobné plány rezort chystá aj pre oblasť lesníctva, kde plánuje investovať 140 miliónov eur.

Potravinárska komora Slovenska pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002. Táto dobrovoľná organizácia združuje 52 členov, z ktorých 10 sú kolektívni členovia. Najdôležitejšou prioritou, ku ktorej smerujú všetky jej aktivity, je ochrana spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu, a to nielen v Slovenskej republike, ale v rámci celej Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Venhartová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPKS Potravinárska komora Slovenska