Potravinárske podniky budú v roku 2025 čeliť veľkej skúške, očakávajú strategickú podporu a štátnu pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nákupný košík, obchod, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rok 2025 bude pre potravinárske odvetvie na Slovensku príležitosťou aj skúškou. Ako uviedla Potravinárska komora Slovenska (PKS), počas tohto roka sa očakáva vypísanie prvých výziev v rámci schém štátnej pomoci, ktoré boli notifikované v roku 2024.

Veľké skúšky

PKS preto apeluje na nevyhnutnosť ďalších rokovaní o strategickej podpore potravinárskeho sektoru, a to prostredníctvom úprav Strategického plánu SR k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ či možného otvorenia Plánu obnovy a odolnosti SR. Potravinárske podniky budú v roku 2025 podľa PKS čeliť aj veľkej skúške.

„Uvidíme, či pri zavedení konsolidačných opatrení, budeme schopní ustáť svoju konkurencieschopnosť voči zahraničným dodávateľom na vlastnom trhu,“ vyjadrila obavu PKS.

Záver roka 2024 sa niesol v znamení diskusie predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča so všetkými zástupcami agropotravinárskej vertikály ohľadom cien potravín.

„V rámci diskusie k cenám potravín sme upozorňovali, že dôvodom slabej konkurencieschopnosti potravinárskych podnikov je absencia ich systémovej podpory. Sme preto radi, že samotný premiér navrhol frekvenciu stretnutí na kvartálnej báze, pričom témou prvých rokovaní by mal byť spracovateľský potravinársky priemysel a jeho vysoký investičný dlh“, uviedol Daniel Poturnay, prezident PKS.

Dlho očakávané schémy

Dodal, že koncom roka boli notifikované dlho očakávané schémy štátnej pomoci pre potravinársky priemysel, jedna na marketing a druhá pre technológie.

„Potravinári preto očakávajú, že sa v roku 2025 dočkajú prvých výziev štátnej pomoci,“ povedal Poturnay a dodal, že zároveň bude nevyhnutné pripraviť ďalšiu modifikáciu Strategického plánu Slovenskej republiky a navýšiť alokáciu pre potravinárske podniky na 200 mil. eur. Ďalšou pomocou na zníženie miliardového technologického dlhu by bolo otvorenie Plánu obnovy a odolnosti, keďže momentálne v ňom agropotravinársky sektor vôbec nefiguruje.

Rok 2025 podľa prezidenta PKS prinesie aj globálne zmeny vzhľadom na predstavenie novej vízie pre poľnohospodárstvo a potraviny Európskou komisiou a tiež pokračujúce rokovania o viacročnom finančnom rámci na roky 2028-2034. Domáca legislatíva pre potravinársky sektor očakáva turbulentné zmeny.

Pripomienkové konanie

Na prelome roka prebiehalo pripomienkové konanie k významným novelám zákonov o potravinách. Veľkou novelou by mal prejsť aj samotný zákon o potravinách, pričom podľa súčasného znenia stratia ku koncu roka 2025 účinnosť hlavy Potravinového kódexu SR, ktoré nebudú transformované na vyhlášky.

„V roku 2025 nás čakajú mnohé výzvy a strategické rokovania. Potravinárske podniky sa budú musieť prispôsobiť novej realite – ako udržať svoju konkurencieschopnosť voči zahraničiu pri výraznom raste vstupných nákladov – mzdových, prevádzkových, vrátanej novej dane z bankových transakcií. PKS je však pripravená byť konštruktívnym partnerom v rámci rokovaní a zároveň poskytovať členom servis v súvislosti s prebiehajúcou aj novou legislatívou,“ uzavrel Poturnay.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel PoturnayRichard TakáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)PKS Potravinárska komora Slovenska