Premiér Fico žiada monitorovať ceny potravín, štát má podľa neho veľa možností ako zasiahnuť (video)

MZV: Premiér navštívil ministerstvo
Predseda vlády SR Robert Fico počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve zahraničných vecí SR. Bratislava, 30. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) by mal od rezortu financií žiadať rázne dodržiavanie zákona o cenách, ktorý určuje konkrétne povinnosti pri monitoringu vývoja cien vybraných komodít.

Neúspešné pokusy

Povedal to staronový premiér Robert Fico (Smer-SD) po tom, ako do funkcie oficiálne uviedol nového ministra pôdohospodárstva. „Akonáhle budeme vidieť nejaké výkyvy v cenách potravín, ktoré nemajú nejaké logické vysvetlenie, bude musieť nastúpiť štát s regulačnými opatreniami, ktorých je pomerne veľa,“ dodal predseda vlády.

Reguláciu cien potravín pritom ministerstvo financií pod vedením Michala Horvátha v auguste neodporúčalo. „Členské štáty Európskej únie nezaviedli cenovú reguláciu na potraviny a ojedinelé pokusy o cenovú reguláciu v niektorých štátoch nedopadli dobre. V prvom rade vlády nemajú dostatok informácií, aby mohli zaviesť efektívnu reguláciu cien a marží,“ uviedlo ministerstvo financií.

Cenová regulácia

Trhy podľa rezortu dokážu regulovať marže a ceny oveľa efektívnejšie ako vládne regulácie. Štáty totiž nepoznajú výrobné náklady firiem ani dopyt spotrebiteľov.

„Cenová regulácia by preto viedla k nedostatku potravín, zníženiu poľnohospodárskej produkcie, neodôvodnenému poklesu ziskov firiem, resp. k tvorbe strát a nakoniec aj ku kolapsu niektorých potravinových vertikál, čo by malo dlhodobo negatívne efekty na kupujúcich, predávajúcich a aj potravinovú bezpečnosť,“ varovalo ministerstvo financií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal HorváthRichard TakáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMF Ministerstvo financií SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSmer - SSD