Prístup k potravinám v menších obciach je obmedzený, strana Hlas-SD pred voľbami sľubovala zaviesť štátnu podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Poslankec parlamentu za stranu Hlas - sociálna demokracia (SD) Michal Kaliňák skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Obmedzený prístup k potravinám, najmä v menších obciach na Slovensku, je vážny a neustále narastajúci problém s ďalekosiahlymi negatívnymi dopadmi. Upozorňuje na to maloobchodná sieť COOP Jednota Slovensko.

Menšie obce na Slovensku pritom dlhodobo zápasia s absenciou prístupu k základným potravinám. Tzv. potravinové púšte sa nedarí zastaviť, naopak, rozširujú sa.

Bez podpory nedokážu udržať rentabilitu

Podľa obchodníkov je to už závažný problém, preto vyzývajú ministerstvo pôdohospodárstva, aby sa tejto téme venovalo. Zároveň poukazujú na efektívne riešenia v zahraničí, ktorými by sme sa mohli inšpirovať.

Obchodné siete, ktoré predávajú potraviny aj na vidieku, bez podpory štátu nedokážu dlhodobo udržať rentabilitu tamojších prevádzok.

„Pritom na slovenskom trhu, vrátane vidieka, je veľký dopyt po kvalitných slovenských potravinách. Ukázal to aj nedávny prieskum, z ktorého vyplynulo, že až 76 % spotrebiteľov preferuje potraviny slovenského pôvodu. Preto je potrebné hľadať koncepčné riešenia, ako zabezpečiť dostatok kvalitných slovenských produktov dostupných aj v menších obciach,“ povedal predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Ján Bilinský.

V súčasnosti si základné potraviny v obciach bez obchodných prevádzok zabezpečujú obyvatelia buď svojpomocne, inde fungujú tzv. pojazdné predajne.

Problém s potravinovými púšťami

Avšak ani ambulantné formy predaja podľa spoločnosti COOP Jednota nie sú systémovým riešením problému, pretože so sebou nesú zdravotné riziká súvisiace s nedostatkami pri nakladaní s potravinami.

„S problémom potravinových púští bojujú viaceré krajiny, Slovensko by sa nimi mohlo inšpirovať,“ tvrdí spoločnosť. Kým obchod na Slovensku je dlhodobo vylúčený z možnosti dostávať akékoľvek dotácie, v Poľsku a Českej republike sa problém „potravinových púští“ efektívne rieši cez systém štátnych finančných dotácií.

„Obchodu by významne pomohlo aj zavedenie investičných stimulov, s cieľom podporiť modernizáciu obchodných prevádzok na vidieku, čím by sa ich rentabilita zvýšila,“ dodáva spoločnosť COOP Jednota.

Riešeniami sa inšpirovali u susedov

Na problém tzv. potravinových púští na Slovensku pred septembrovými parlamentnými voľbami poukázala strana Strana Hlas – sociálna demokracia. Upozornila na to, že to ako problém vnímajú už aj obchodné zväzy.

„Na problém potravinových púšti, regiónov, kde neexistuje žiadna predajňa potravín, poukazujeme dlhodobo. Zároveň sme ukázali riziká nárastu potravinových púšti, v ktorých žije približne 350-tisíc ľudí a navrhli sme konkrétne riešenia,“ tvrdí expert strany Hlas pre samosprávy Michal Kaliňák.

Riešeniami sa predstavitelia strany inšpirovali napríklad v Poľsku a Čechách, kde tieto opatrenia ľuďom pomohli. Expert strany Michal Kaliňák zároveň súhlasí s vyjadrením tak Zväzu obchodu SR, ako aj Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Štát musí pomôcť

„Už aj tieto dve organizácie konštatujú problém s nedostupnosťou potravín na vidieku, s tým, že potravinové púšte sa rozširujú a že štát musí pomôcť a inšpirovať sa riešeniami u susedov,“ povedal.

Strana Hlas-SD pred voľbami sľubovala, že presadí riešenia, ktoré pomôžu ľuďom v potravinových púšťach, kde si nikto nemôže kúpiť ani základné potraviny.

„Potraviny patria do každej dediny. V potravinových púšťach to nie je biznis, ale verejná služba. Preto zavedieme štátnu podporu maloobchodných predajní, vrátane pojazdných, ktoré dokážu denne obslúžiť ľudí v malých obciach, podporia pritom regionálnu produkciu a zabezpečia túto službu udržateľnou,“ uviedol expert strany Michal Kaliňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BilinskýMichal Kaliňák
Firmy a inštitúcie COOP Jednota SlovenskoHlas - sociálna demokraciaSAMO Slovenská aliancia moderného obchoduZväz obchodu SR