Sulíkovci označili zákaz nedeľného predaja za škodlivý, má viacero negatívnych efektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzýva poslancov, aby nehlasovali za škodlivý zákaz nedeľného predaja. Podľa SaS majú poslanci na stole nezmyselný návrh z dielne hnutia OĽaNO, ktorý má opäť snahu ľuďom niečo ideologicky zakazovať.

Viacero negatívnych efektov

Podľa ich názoru poslanci nepredložili relevantné prieskumy, ktoré by potvrdzovali zmysel návrhu, čo strana SaS považuje za neseriózne a zároveň tvrdí, že má viacero negatívnych efektov na spoločnosť, ekonomiku a slobodu jednotlivca. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Návrh je podľa liberálov neprijateľným zásahom do slobody ľudí a zásadne obmedzí slobodu podnikania. Zamestnanci prídu o možnosť privyrobiť si príplatkami za prácu v nedeľu a spotrebitelia o nedeľné nákupy. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je návrh zlý a nezmyselný.

Podľa jeho slov o prácu môže prísť až 1 700 zamestnancov, čo by v ekonomicky slabších regiónoch spôsobilo ďalšie zvýšenie nezamestnanosti.

Nákupy za hranicami Slovenska

Sulík dodal, že poslanci OĽaNO opätovne prichádzajú s návrhom, ktorý nemá žiadnu pridanú hodnotu a len škodí. Podľa poslanca NR SR a tímlídra SaS pre hospodárstvo Jána Oravca návrh uškodí aj desaťtisícom študentov, ktorí si popri škole privyrábajú počas víkendov.

„Ľudia v pohraničných oblastiach budú chodiť nakupovať za hranice, čo priamo pripraví slovenských obchodníkov a štátnu kasu o nemalé príjmy. Zároveň budeme musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, keďže budeme musieť v nedeľu voliť drahšiu alternatívu nákupu potravín napríklad na pumpách, v reštauráciách či cez donášku jedla alebo potravín,“ upozornil Oravec.

Výpadkom zamestnanosti a predaja by štát prišiel o desiatky miliónov eur na daniach a odvodoch. „V nezmyselnej honbe niektorých poslancov za potrestaním nadnárodných sietí by bol výsledkom schválenia tohto zákona presný opak. Obchodné reťazce by prepustili nemalú časť svojich zamestnancov, znížili by svoje výdavky, pričom by ich tržby poklesli len minimálne,“ dodal na záver poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič s tým, že neexistujú dôkazy o tom, že by mal zákaz nedeľného predaja pozitívny efekt na spoločnosť a jednotlivcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján OravecMarián ViskupičOndrej ŠprlákRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita