Automobilka Kia Slovakia má za sebou rekordný rok, vyrobila viac ako 350-tisíc áut

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Automobilka Kia Slovakia má za sebou rekordný rok. Z liniek výrobného závodu v Tepličke nad Váhom zišlo vlani 350 224 vozidiel. Medziročne tak produkcia fabriky stúpla o 12 %.

Piata generácia modelu Sportage.

Najväčšiu časť vyrobených automobilov tvorila v minulom roku piata generácia modelu Sportage. Zvyšných 40 % predstavovali rôzne karosárske verzie modelu Ceed.

„V uplynulom roku sme dosiahli historický rekord v počte vyrobených áut v Kia Slovakia. Tento úspech je výsledkom odhodlania a spolupráce našich zamestnancov ako aj efektívneho využitia našich výrobných liniek. Zaujímavým faktom je tiež, že každé štvrté vyrobené vozidlo v roku 2023 bolo elektrifikované,“ okomentoval výsledky prezident spoločnosti Geon Won Shin.

Hlavné exportné krajiny

Hlavnými exportnými krajinami pre Kia Slovakia zostávajú Veľká Británia, Nemecko a Španielsko. Pre slovenských zákazníkov bolo pri Žiline vyrobených viac ako 7 400 automobilov modelov Sportage a Ceed.

Medzi krajiny, do ktorých v uplynulom roku smerovalo najviac elektrifikovaných áut, patrí okrem Veľkej Británie aj Francúzsko, Španielsko a Švédsko. Celkovo spoločnosť svoje vozidlá exportovala do 87 štátov.

Medziročný nárast výroby motorov

Vo svojich výrobných halách vyrobila Kia Slovakia v roku 2023 aj viac ako 507-tisíc motorov. To predstavuje medziročný nárast výroby motorov o viac ako 10 %. Takmer 90 % vyprodukovaných motorov tvorili benzínové jednotky.

Väčšina vyrobených agregátov bola namontovaná do automobilov vyrábaných v Tepličke nad Váhom, 44 % putovalo do závodu Hyundai v českých Nošoviciach. V aktuálnom roku plánuje Kia Slovakia vyrobiť 340-tisíc áut a pol milióna motorov.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v rokoch 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia Slovakia dlhodobo zamestnáva 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách – Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Geon Won Shin
Firmy a inštitúcie HyundaiKia Slovakia