Automobilový priemysel zažíva najväčšiu transformáciu od jeho vzniku, prechod na bezemisné pohony bude však veľmi náročný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vozidlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ak slovenský automobilový priemysel nezmení svoje portfólio, prechod k bezemisným pohonom spôsobí mnohým spoločnostiam výrazné problémy.

Na nedávnej konferencii Newmatec, ktorá je zameraná na automobilový priemysel, to uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

Transformácia priemyslu

Zároveň však zdôraznil, že on sám by prechod na uhlíkovo neutrálnu Európu vnímal nie ako ohrozenie, ale ako šancu.

„Automobilový priemysel sa nachádza v bezprecedentnej situácii. Doznievajúca pandemická kríza a vojenský konflikt na Ukrajine zásadným spôsobom zmenili fungovanie výrobných a logistických procesov,“ uviedol Matušek.

Toto všetko sa podľa neho deje v čase najvýznamnejšej transformácie automobilového priemyslu za 135 rokov jeho existencie.

„Európa sa prihlásila k vybudovaniu uhlíkovo neutrálnej spoločnosti do roku 2050, čo bude mať zásadný dopad na celý socioekonomický systém,“ dodal. Zväz pritom konštatuje, že iná cesta ako elektromobilita pre Európu do roku 2035 nie je.

Návrat k technologickej neutralite

Ako však zdôraznila generálna tajomníčka Európskej asociácie automobilových dodávateľov Sigrid de Vries, ciele Fit for 55 sú dosiahnuteľné, ale automobilový priemysel v Európe sa potrebuje vrátiť k myšlienke technologickej neutrality.

Tak komplexnú záležitosť, akou je mobilita, podľa nej nie je možné zredukovať na príliš zjednodušené riešenia a hrozí, že jednu závislosť vymeníme za inú.

Automobilový priemysel je ťahúňom nášho hospodárstva, generuje 12 percent hrubej produkcie Slovenska, svojimi aktivitami ovplyvňuje priamo aj nepriamo viac ako 245-tisíc pracovných miest a 42,9 percentami sa podiela na celkovom exporte nášho priemyslu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MatušekSigrid de Vries
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR