Ceny výrobkov zvýšili nielen priemyselní výrobcovia, ale aj poľnohospodári a stavebníci

Ceny sa zvýšili najvýraznejšie vo výrobe z gumy a plastu o 5,1 %, vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 % a vo výrobe potravín, nápojov a tabaku o 2,2 %.
Peniaze, peňaženka, plat, mzda
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Výrobné ceny v priemysle zostali naďalej medziročne na vyšších číslach vplyvom rastu cien elektriny a plynu. Poľnohospodárom sa zvyšovali ceny rastlinných aj živočíšnych výrobkov, stavebníkom zdražela práca. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny priemyselných výrobcov pre tu­zemský trh boli v marci 2025 medziročne vyššie o 2,6 %. Vyššie ceny si udržalo až 12 zo 16 sledovaných odvetví priemyslu. K nárastu cien prispela druhý mesiac rastúca dodávka elektriny o 4,2 %. V trende zvyšovania cien pokračovala aj dodávka vody o 3,7 %.

Najväčší nárast cien zaznamenala výroba z gumy a plastu

Ceny sa zvýšili najvýraznejšie vo výrobe z gumy a plastu o 5,1 %, vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 % a vo výrobe potravín, nápojov a tabaku o 2,2 %. Tlmiaci účinok na celkový výsledok mal pokles cien výroby koksu a ropných výrobkov o 11,6 % a výroby kovov o 1,6 %.

V súhrne za tri mesiace roka 2025 boli tuzemské výrobné ceny v priemysle vyššie o 0,8 %, v medzimesačnom porovnaní klesli iba nepatrne. Ceny priemyselných výrobcov za export v marci 2025 zaznamenali medziročne nárast o 1 %, medzimesačne vzrástli o 0,7 %. V súhrne za tri mesiace roka 2025 boli ceny priemyselných výrobcov pre export vyššie ako pred rokom o 0,9 %.

Ceny poľnohospodárskych výrobkov počas marca evidovali medziročný rast o 7,5 %. Rast v porovnaní s vlaňajším marcom zaznamenali rastlinné výrobky (o 9,3 %) aj živočíšne výrobky (o 6,4 %). Spomedzi rastlinných výrobkov dvojciferný rast nad 10 % evidovali obilniny (o 17,4 %), strukoviny (o 22,7 %), a tiež olejnaté semená a plody (o 18 %). Naopak, medziročný pokles zaznamenali zemiaky (o 6,1 %), rastliny používané na výrobu cukru (o 8,4 %) a zelenina (o 12,9 %).

Výrazné zdraženie vajec a mlieka

Spomedzi živočíšnych výrobkov u výrobcov zotrval medziročne dynamickejší rast pri slepačích vajciach (o 19,8 %) a kravskom surovom mlieku (o 10,1 %). Pokles cien zaznamenali jatočné ovce a jahňatá (o 0,9 %), jatočné ošípané (o 1 %) a jatočná hydina (o 1,9 %). Výrazný pokles oproti marcu minulého roka zaznamenala aj surová ovčia vlna (o 40 %). Výrobné ceny poľnohospodárskych výrobkov v súhrne za prvé tri mesiace vzrástli o 7,4 %.

Ceny stavebných prác boli v marci 2025 medziročne vyššie o 5,6 %, čo bola najvyššia hodnota za posledný polrok. V súhrne za tri mesiace narástli o 5,2 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli v treťom mesiaci medziročne vyššie o 2 %, v súhrne od začiatku roka zaznamenali rast o 1,9 %.

Analytici varujú pred druhou vlnou zdražovania

„Vývoj cien v tuzemskom priemysle nadväzuje na celkový cenový nárast v ekonomike. Pokles cien ropy sa prejavil v nižších cenách najmä v odvetviach náročných na energetické vstupy (oceliarstvo), ako aj v samotnom ropnom priemysle. Domnievame sa, že rast cien spracovateľov, bude v najbližšej dobe ďalej pokračovať, pričom už v nasledujúcich aprílových štatistikách sa bude prejavovať druhá inflačná rastová vlna vyplývajúca s účinnosti transakčnej dane,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Aj keď rast nebude taký významný ako na začiatku roka, v kumulatíve pôjde o zdraženie, ktoré sa negatívne prejaví aj na konkurencieschopnosti domáceho priemyslu v zahraničí. To bude ďalej pribrzďovať zahraničný obchod a negatívne doliehať na ekonomický rast, ako aj situáciu na trhu práce v priemysle. Pozitívom je nateraz „prímerie“ v obchodnej vojne, avšak faktor neistoty v tejto oblasti naďalej priemyselníkov vyzýva k opatrnosti pri predikciách, ako aj v reálnych úpravách cien, dodal analytik.

Viac k osobe: Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie: 365 bankŠÚ Štatistický úrad SR

Odporúčané