Doviezli sme viac, než sme vyviezli. Slovensko zaznamenalo najvyšší schodok za posledný rok

Dovoz však podľa Štatistického úradu SR rástol výraznejšie, a to o 13,1 % na 9,3 miliardy eur.
Import, export
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo februári dosiahol vývoz tovaru zo Slovenska 9,2 miliardy eur pri medziročnom náraste o 4,3 %. Dovoz však podľa Štatistického úradu SR rástol výraznejšie, a to o 13,1 % na 9,3 miliardy eur. Bol to najvyšší rast dovozu od decembra 2022. Výsledkom bol schodok zahraničného obchodu vo výške 41,9 milióna eur, na rozdiel od prebytku 652,3 milióna eur v rovnakom období minulého roka.

Výrazný nárast vývozu áut aj minerálnych palív

Na strane exportu rástlo šesť z desiatich tried, pričom kľúčová trieda stroje a prepravné zariadenia, zahŕňajúca autá, vzrástla o 4,6 %. Výrazný nárast, až o 37,2 %, zaznamenal aj vývoz minerálnych palív. Pri dovoze rástlo deväť z desiatich tried, najviac minerálne palivá o 55,9 % a stroje a prepravné zariadenia o 9,7 %. Najobchodovanejšou triedou zostali stroje a prepravné zariadenia s podielom vyše 61 % na celkovom vývoze a vyše 46 % na dovoze.

„Exportne orientované firmy sa postupne začali etablovať na očakávané zmeny nastavenia svetového obchodu a colnej politiky,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Vyššie úrovne colného zaťaženia síce budú podľa neho na začiatku intenzívne doliehať na dopyt zo zaužívaných trhov mimo krajín EÚ, avšak firmy začínajú nachádzať riešenia, ktoré budú postupne kompenzovať realizované zmeny.

Hrozba obchodnej vojny a dopad na slovenský automobilový priemysel

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák uviedol, že nové americké clá majú potenciál vyústiť aj do globálnej obchodnej vojny. Americké clá podľa neho zasiahnu najmä slovenské závody automobiliek, pričom priestor pre hľadanie alternatívnych trhov je už pomerne obmedzený. „Domáci výrobcovia áut sa najskôr budú snažiť časť vývozu presmerovať na juhoamerický trh, ktorý ale pravdepodobne nebude schopný plne vykompenzovať výpadok predajov na severoamerickom trhu,“ doplnil Koršňák.

Dnes nie je podľa Boháčka otázka, či clá negatívne dopadnú na ekonomickú prosperitu firiem a krajiny, ale ako čo najviac znížiť tieto efekty. Z pohľadu vlády by mala byť kľúčová priorita podpora domáce podnikateľského trhu. „Avšak to zatiaľ nie je vidieť a o to ťažšie ekonomické podmienky u nás budú,“ povedal Boháček.

Na druhej strane bude slovenský export podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka ovplyvnený aj nepriamo prostredníctvom spomalenia ekonomickej aktivity u obchodných partnerov, napríklad v Nemecku. Niektoré európske firmy už hovoria o obmedzovaní exportu do USA, presmerovaní produkcie a zmenách v dodávateľských reťazcoch.

Viac k osobe: Ľubomír KoršňákMatej HorňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie: 365 bankSlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank

Ďalšie k téme