Emisná norma Euro 7 by mohla zvýšiť cenu auta o stovky eur viac

eletromobily
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pripravovaná emisná norma Euro 7 by mohla zvýšiť cenu nového auta v priemere o 2 000 eur. Také sú odhady Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Zlepšenie kvality ovzdušia

Norma by mala byť zavedená už v júli 2025. Asociácia pritom kompetentným odkazuje, že je možné súčasne zlepšiť kvalitu ovzdušia, znížiť vplyv na životné prostredie ako aj zachovať konkurencieschopnosť európskych automobiliek.

„Nedávny návrh normy Euro 7 o emisiách znečisťujúcich látok je ukážkovým príkladom nariadenia, ktoré zvýši neistotu ohľadne kľúčových rozhodnutí ako aj investícií európskych výrobcov vozidiel bez toho, aby prinieslo výhody pre životné prostredie,“ skonštatovala generálna riaditeľka ACEA Sigrid de Vries.

Nárast elektrických vozidiel

V súčasnosti platná norma Euro 6 má pritom podľa nej spolu s nárastom počtu elektrických vozidiel potenciál priniesť až 80-percentné zníženie emisií.

Ako zdôraznil prezident ACEA a generálny riaditeľ skupiny Renault Luca de Meo, výzvy a rovnako tak tlak na automobilový priemysel sú obrovské.

„V Európskej únii ubúdajú stimuly na nákup vozidiel s nulovými emisiami, no zaznamenávame masívnu podporu našich konkurentov v Číne a USA. Toto všetko sa deje v kontexte, keď celková európska konkurencieschopnosť klesá,“ skonštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Luca de MeoSigrid de Vries
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovRenault