Významný krok k elektromobilite, na Slovensku sa vyrobili prvé batérie s označením "made in Slovakia"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská spoločnosť InoBat, ktorá vyvíja a vyrába inovatívne batérie do elektrických vozidiel, oznámila ďalší míľnik. Na svete sú prvé batérie s označením „made in Slovakia“.

Firma zároveň podľa jej vyjadrení získala všetky potrebné certifikácie a spustila výrobu prvých vysoko výkonných článkov určených pre letecký priemysel.

Batérie s európskym know-how

Slovensko sa spustením výroby vo Voderadoch stáva po Švédsku, Nórsku, Nemecku a Francúzsku piatou európskou krajinou, ktorá dokáže vyrábať certifikované batériové články s európskym know-how.

My baterky nielen vyrábame, ale ich aj tvoríme a šijeme na mieru pre potreby každého zákazníka,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček.

Transformácia k elektromobilite

Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrika Križanského ide o ďalší významný krok na ceste transformácie automobilového priemyslu smerom k elektromobilite.

Slovenský automotive je kľúčovým hráčom na globálnom trhu. Jeho transformácia smerom k elektromobilite je nevyhnutná nielen z hľadiska environmentálnej udržateľnosti, ale aj pre zachovanie konkurencieschopnosti nášho priemyslu,“ dodáva Križanský.

Rast zamestnancov

Spoločnosť InoBat sa za uplynulé mesiace rozrástla aj personálne. Vo výrobe pribudli desiatky operátorov a technikov údržby zo Slovenska.

Firma v súčasnosti zamestnáva medzinárodný tím expertov z osemnástich krajín sveta. Prvých pracovníkov InoBat rekvalifikoval v rámci existujúceho výskumno-vývojového centra vo Voderadoch, kde sa nachádza aj pilotná výrobná linka na batérie.

Továreň v Šuranoch

Nastavené procesy plánuje firma implementovať aj v pripravovanej gigafabrike v Šuranoch, ktorá bude spoločným projektom InoBatu a čínskej spoločnosti Gotion High-Tech (GIB – Gotion InoBat Batteries).

Spoločne chcú vybudovať v Šuranoch továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou. Odhadujú, že vo fabrike bude pracovať viac ako 1 500 zamestnancov.

InoBat sa špecializuje na výskum, vývoj, návrh, výrobu, dodávku a recykláciu inovatívnych elektrických batérií.

Zameriava sa na odvetvia automobilov, nákladných vozidiel, motošportu a leteckého priemyslu.

Firmu podporuje silné konzorcium strategických investorov a partnerov, ako sú Rio Tinto, Gotion, Amara Raja, Lilium, Medzinárodná finančná korporácia Svetovej banky (IFC), Slovak Investment Holding (SIH) a pôvodní sponzori IPM Group, Avanea a Across.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián BočekPatrik Križanský
Firmy a inštitúcie Amara RajaAVANEAGotion High-TechGotion InoBat BatteriesInoBatInternational Finance Corporation (IFC)LiliumRio TintoSEVA Slovenská asociácia pre elektromobilituSlovak Investment Holding