Nový prezident by mal byť aktívnejší v podpore slovenských podnikateľov v zahraničí, žiadajú exportéri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PARÍZEK: Rozhovor pre Webnoviny
Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. Foto: Archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada slovenských exportérov očakáva od nového prezidenta SR aktívnejšiu úlohu v podpore slovenských podnikateľov v zahraničí.

Exportéri takto reagujú na nedávno zverejnený materiál ohľadom podnikateľských delegácií hlavy štátu v uplynulom období.

Prezident má unikátne postavenie

Ten konštatuje, že počas rokov 2020 až 2024 bolo vykonaných sedem ciest do zahraničia, na ktorých sa dokopy zúčastnilo len niečo cez 100 slovenských podnikateľov.

Tieto čísla považuje rada za nedostatočné. „Prezident republiky má unikátne postavenie a možnosti v podpore slovenského exportu. Ako prvý ústavný činiteľ môže vycestovať kamkoľvek a kedykoľvek, má vždy k dispozícii vládnu letku a nemusí sa ohraničovať oficiálnou politikou alebo stratégiou vlády,“ uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Zeman navštívil s podnikateľmi 25 krajín

Ten tvrdí, že v zahraničí je to tiež bežná prax a podporu exportérov robia vo väčšom objeme a efektívnejšie.

„V susednom Česku je prezident Petr Pavel vo funkcii menej ako rok a už stihol navštíviť štyri krajiny s podnikateľmi. Napríklad Miloš Zeman za prvých sedem rokov prezidentského mandátu vycestoval s podnikateľmi do zahraničia približne tridsaťkrát. Navštívil 25 krajín, niektoré opakovane, a celkový počet zúčastnených podnikateľov presiahol tisíc,“ skonštatoval Parízek.

Rada slovenských exportérovje podnikateľské združenie, ktoré kolektívnym hlasom presadzuje záujmy slovenského súkromného sektora v oblasti exportu. V súčasnosti združuje vyše 100 členov a partnerov z rôznych sektorov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta. Je členom Rady vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš ParízekZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Kancelária prezidentky SRRada slovenských exportérov