Exšéf Audi priznal vinu v súvislosti s falšovaním emisných testov

Rupert Stadler, Audi
Rupert Stadler, bývalý generálny riaditeľ nemeckej automobilky Audi, vstupuje do siene regionálneho súdu v nemeckom Mníchove v utorok 16. mája 2023. Stadler plánuje priznať vinu v súvislosti so škandálom podvádzania emisií „Dieselgate“. To by z neho urobilo prvého generálneho riaditeľa automobilového priemyslu, ktorý by bol odsúdený vo výsledných procesoch. Foto: SITA/AP

Bývalý šéf výrobcu áut Audi, ktorý je súčasťou skupiny Volkswagen, v utorok priznal vinu v súvislosti emisným škandálom automobilky. Rupert Stadler sa tak stal najvyššie postaveným manažérom skupiny Volkswagen, ktorého odsúdili pre falšovanie emisných testov pomocou nelegálneho softvéru.

Stadler odpovedal „áno“ na vyhlásenie svojho advokáta, ktorý uviedol, že bývalý šéf Audi priznáva vinu a ľutuje, že nestiahol autá s falošnými testmi z trhu po tom, ako už bol škandál verejne známy. Informovala o tom tlačová agentúra dpa.

Stadler priznal vinu na základe dohody so sudcom a prokuratúrou a dostal podmienečný trest odňatia slobody a pokutu 1,1 milióna eur. Vinu v procese v Mníchove, ktorý trval dva a pol roka, priznali aj traja nižší manažéri.

Emisný škandál stál skupinu Volkswagen viac ako 30 miliárd dolárov vo forme pokút a odškodnení, pričom dvaja manažéri automobilky v USA skončili vo väzení. Bývalého generálneho riaditeľa Volkswagenu Martina Winterkorna, ktorý z postu odstúpil v roku 2015, obvinili v Nemecku a v USA, ale Berlín zvyčajne nevydáva svojich občanov do krajín mimo Európskej únie. Pojednávanie v Nemecku voči nemu stagnuje pre jeho zdravotné problémy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin WinterkornRupert Stadler
Firmy a inštitúcie AudiEU Európska úniaVolkswagen