Európska produkcia áut sa zlepšila o 12,6 percenta, celosvetové prvenstvo patrí Číne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BYD, elektromobil
Čínsky elektromobil značky BYD. Foto: ilustračné, SITA(AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku vyprodukovali automobilky na celom svete takmer 76 miliónov nových osobných vozidiel. V porovnaní s rokom 2022 to predstavuje výrazný nárast na úrovni 10,2 %.

Ako informuje Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA), pozitívne výrobné trendy sa objavili v regiónoch na celom svete.

Najmenej rástla Južná Amerika

Európska produkcia áut dosiahla takmer 15 miliónov kusov, čo predstavuje zlepšenie o 12,6 %. Tomuto výsledku však vďačí predovšetkým pre slabší porovnávací základ z roku 2022.

V Severnej Amerike sa vlani produkcia zvýšila o 12,4 %, výsledkom čoho bolo 11,7 milióna vyrobených vozidiel. USA vykázali podobný trend s tempom rastu o 8,5 %, celkovo sa tu vyrobilo viac ako 7,6 milióna automobilov.

Produkcia v Južnej Amerike išla medziročne hore iba o 0,1 %. Hlavným dôvodom spomalenia boli výsledky v Brazílii, keďže tvorí viac ako 80 % regionálnych objemov. Výroba v tejto krajine klesla o 2,3 % na približne 1,8 milióna áut.

Výrazný rast v Japonsku

V Ázii sa v uplynulom roku vyrobilo takmer 45 miliónov nových osobných vozidiel. V roku 2022 ich bolo necelých 41 miliónov.

Prvenstvo si v Ázii ako aj celosvetovo drží Čína s trhovým podielom na úrovni 33,5 %. Produkcia tu dosiahla 25,3 milióna kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 9,1 %.

Objem výroby v Japonsku vzrástol v minulom roku o výrazných 17,4 % a dosiahol 7,7 milióna kusov, v Indii išiel hore o 6,8 % a dostal sa na 4,7 milióna kusov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilov