Slovensko vlani vyrobilo vyše milión áut a patrí medzi lídrov, európskou jednotkou je však Nemecko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba áut
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo 1 062 058 nových osobných áut. Tento počet stačil v rámci Európskej únie na štvrté miesto. Už tradične nás predbehli Nemecko, Španielsko a susedná Česká republika. Vyplýva to z údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA).

Celkovo sa pritom vlani produkcia automobilov v únii výrazne zvýšila, prekročila 12 miliónov kusov a v porovnaní s rokom 2022 vzrástla o 11,3 %. Za tento pozitívny výsledok vďačí región postupnému zmierňovaniu problémov v dodávateľských reťazcoch, čo umožňuje zvyšovať objem výroby.

Na čele rebríčka je stále Nemecko. V uplynulom roku tamojšie automobilky vyprodukovali takmer 4 milióny kusov osobných vozidiel. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 18,7 %. Druhé miesto patrí Španielsku s výrobou na úrovni takmer 1,87 milióna kusov.

Produkciu tu išla hore o 7,4 %. Tretiu pozíciu obsadila Česká republika. Výroba automobiliek tu išla hore o 14,9 % a dosiahla necelých 1,4 milióna kusov. Produkcia na Slovensku medziročne vzrástla o 9,5 %. Medzi desiatimi najväčšími výrobcami automobilov v únii zaznamenalo pokles iba Rumunsko, a to o 1,6 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska asociácia výrobcov vozidiel (ACEA)