Slovenské lietajúce auto sa bude vyrábať v Číne, malo by sa uplatniť v tamojšom leteckom priestore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: AirCar pristálo na letisku v Bratislave
Slovenské lietajúce auto AirCar. Foto: SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská spoločnosť Klein Vision vyvíjajúca lietajúce auto s názvom AirCar v marci úspešne zavŕšila predaj licencie na jeho výrobu čínskemu investorovi Hebei Jianxin Flying Car Technology.

Tento obchod vytvára predpoklad pre dokončenie vývoja predsériového prototypu a vybudovanie továrne na výrobu lietajúceho auta v Číne.

Ako informuje firma, podpisu zmluvy predchádzala dlhá séria jednaní, pričom zvažovala viacero investičných ponúk zo zahraničia.

„Čínsky letecký priemysel zažíva rýchly rast a očakáva sa, že v najbližších rokoch sa stane najväčším na svete. Čínska vláda investuje do rozvoja leteckej infraštruktúry a podporuje aj rast domácich leteckých spoločností. Očakáva sa tiež zjednodušenie administratívy a vydávania licencií pre všeobecné letectvo, čím vzniká priestor pre uplatnenie AirCar-u v čínskom leteckom priestore,“ dopĺňa spoločnosť.

AirCar je dvojsedadlové vozidlo, ktoré je možné z auta premeniť na lietadlo za menej ako tri minúty. Má dojazd 1 000 kilometrov a môže lietať rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu.

AirCar úspešne absolvoval úplný testovací program a v roku 2023 získal od slovenských úradov certifikát letovej spôsobilosti. Aktuálne má AirCar nalietaných takmer 200 letových hodín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hebei Jianxin Flying Car TechnologyKlein Vision