Oceliarstvo sa v súčasnosti v Európe nachádza na križovatke a je vo vážnej kríze. Aj takýto odkaz vyslalo štvrtkové stretnutie zástupcov zamestnancov a predstaviteľov U.S. Steel Košice pri príležitosti Európskeho akčného dňa na podporu oceliarskeho priemyslu.
Tento sektor dlhodobo čelí zásadným problémom, najmä v dôsledku lacných dovozov ocele z tretích krajín, kde jej výrobcovia nemusia spĺňať náročné požiadavky súvisiace s ochranou životného prostredia.
Európa trpí
„Existujú obavy, že európska kapacita výroby ocele by sa v krátkom časovom horizonte mohla znížiť až o 50 %. Zatiaľ čo Európa trpí, celosvetová nadmerná kapacita ocele naďalej rastie a na konci roku 2023 dosiahla vrchol, cca 2 500 miliónov ton. Kým sa oceliarne v Európe konzervujú, Čína zvýšila svoju kapacitu vyrobenej ocele o 2,2 % a India o 7,5 %,“ uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.
Biden je proti predaju skupiny U.S. Steel. Hovorí o ikonickej americkej spoločnosti
Ako doplnili zástupcovia vedenia košickej fabriky, už roky požadujú spravodlivý obchod namiesto dumpingu a naliehajú na zavedenie účinných nástrojov na ochranu trhu. Európska únia sa medzitým zmenila z významného vývozcu ocele na veľkého dovozcu, náklady na jej výrobu vzrástli o 20 %.
„Ak vezmeme do úvahy len Slovensko, je to ešte horšie, pretože cena elektriny tu patrí medzi najvyššie v Európe,“ zdôraznil viceprezident pre výrobu U. S. Steel Košice Marcel Novosad.
Neférové ceny
Ako varovný príklad uviedol pocínované plechy, ktoré boli ziskovým produktom od príchodu oceliarní do Košíc.
„Minulý rok sme však museli zatvoriť jednu z liniek, pretože naši konkurenti predávali tieto plechy za ceny, ktoré sú nižšie ako výrobné náklady. Je preto potrebné brániť sa pred záplavou výrobkov, ktoré sa v Európe predávajú za neférové ceny,“ skonštatoval.
Štát prisľúbil košickým oceliarňam 600-miliónovú pomoc, možný vstup japonského investora je podľa Tarabu obrovská príležitosť
Odborári chcú aj takouto formou vyslať signál poslancom Európskeho parlamentu. Sformulovali kľúčové požiadavky, ku ktorým patrí napríklad zaistenie rovnakých podmienok pre európskych výrobcov ocele a obmedzenie dovozu ocele z tzv. tretích krajín, či pokračovanie v environmentálnych a dekarbonizačných investíciách do európskych oceliarní s ekonomickou podporou pre ekologizáciu.