V stredu 5. februára sa v Bruseli uskutoční európska demonštrácia pod názvom „Investovanie do dobrých pracovných miest v priemysle„, organizovaná Industriall Europe, ktorej členom je aj Odborový zväz (OZ) KOVO zo Slovenska.
Ako uviedla predsedníčka zväzu Monika Benedeková, okrem vedenia odborov sa túto demonštráciu chystá podporiť aj 150 členov zo Slovenska pozostávajúcich zo zamestnancov hutníckych, automobilových a strojárskych podnikov.
„OZ KOVO zastupuje zamestnancov v priemysle a je našou úlohou ochrániť tieto pracovné miesta a zabezpečiť ich kvalitu. Preto požadujeme rovnováhu medzi klimatickými ambíciami a hospodárskou realitou. Európa musí obnoviť svoju konkurencieschopnosť, investovať do inovácií a udržateľných technológií, ale zároveň zabezpečiť kvalitné pracovné miesta s dôstojnými podmienkami. Ak necháme priemysel v Európe upadnúť, ohrozíme sociálnu stabilitu celej spoločnosti. Preto bude v Bruseli počuť aj hlas kovákov,“ zdôraznila Benedeková.
Dohoda o čistom priemysle
Počas demonštrácie sa Benedeková ako jediná zástupkyňa odborových zväzov z východnej Európy stretne s výkonným podpredsedom Európskej komisie Stephanom Sejournem, aby prediskutovali Dohodu o čistom priemysle. Súčasťou aktivít bude aj stretnutie vedenia OZ KOVO so zástupcami Hospodárskej a sociálnej rady (ECOSOC) a slovenskými europoslancami.
Konkurencieschopnosť európskeho priemyslu sa musí zlepšiť, zamestnávatelia vyzývajú k urýchleným opatreniam
Predsedníčka OZ KOVO ozrejmila, že chystaná demonštrácia je súčasťou kampane „Za dobré priemyselné pracovné miesta„, ktorú vedie Industriall Europe s cieľom zlepšiť pracovné podmienky zamestnancov priemyslu v EÚ.
„Cieľom je mobilizovať zamestnancov priemyslu a členov príslušných odborových zväzov naprieč celou Európou v súvislosti s procesom prípravy a schvaľovania Dohody o čistom priemysle, ktorú má Európska komisia zverejniť o niekoľko dní neskôr, a to 26. februára,“ vysvetlila Benedeková s tým, že Industriall Europe spolu s členskými odborovými zväzmi sformulovali niekoľko požiadaviek, ktoré chcú presadiť do obsahu Dohody o čistom priemysle.
Viaceré požiadavky
Požiadavky zahŕňajú investície do odbornej prípravy, aktívnu priemyselnú politiku, právo na energiu, posilnenie kolektívneho vyjednávania a spravodlivé nákupné postupy.
Slovenský priemysel v novembri stagnoval a zahraničný obchod skončil v prebytku, hrozbou však bude protekcionizmus
„Slovenský trh práce čelí výzvam ako nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nízke mzdy. Odborový zväz KOVO a Konfederácia odborových zväzov SR zdôrazňujú, že investície do pracovníkov a nových technológií sú kľúčové pre dlhodobú konkurencieschopnosť Slovenska a celej EÚ,“ uzavrela Benedeková.