Priemyselná produkcia na Slovensku by mala pokračovať v poklese podľa odhadov analytikov aj v ďalších mesiacoch. Oživenie by malo prísť až s blížiacim sa záverom roka. V januári dosiahla produkcia priemyslu podľa Štatistického úradu SR najnižší januárový výkon od roku 2017. Vykázala medziročný pokles o 8,6 % a klesá už niekoľko mesiacov.
Nižší dopyt po výrobkoch
„Smerom nadol bude aj v ďalších mesiacoch produkcia našich priemyselníkov ťahaná slabším zahraničným dopytom a narušením dodávateľských reťazcov, ktoré je spôsobené vojnou na Ukrajine,“ povedala analytička 365.bank Jana Glasová.
Európske automobilky vyzývajú, aby sa diskusie o zákaze predaja spaľovacích áut urýchlene uzavreli
Vysoká inflácia spôsobuje podľa nej pokles kúpyschopnosti a spotreby domácností, čo znamená nižší dopyt po výrobkoch, nižšiu priemyselnú produkciu a pokles ekonomického rastu. A citeľné už začína byť podľa nej aj sprísňovanie menových politík a zvyšovanie úrokových sadzieb.
„Prvý polrok tohto roka bude preto pre našich priemyselníkov ešte náročným obdobím. Počas druhého polroku by však mohol byť náš priemysel podporený zlepšovaním ekonomického prostredia a zotavením zahraničného dopytu,“ skonštatovala Glasová.
Oživenie aktivity v priemysle
Analytici Slovenskej sporiteľne v súčasnosti očakávajú, že v závere roka by mohlo prísť k citeľnejšiemu oživeniu aktivity v priemysle, pričom silnejšie ekonomické oživenie, prirodzene spojené aj s rastom priemyslu, očakávajú v roku 2024.
Automobilový priemysel v strednej Európe sa trápi a analytici upozorňujú, že Čínu bude ťažké dobiehať
„Nateraz tak do popredia vystupujú dve zásadné otázky. Prvou z nich je zabezpečenie energií do nasledujúcich rokov, dostatočná diverzifikácia zdrojov či dodávateľov a z toho vyplývajúce upokojenie cien na trhoch,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Stabilizácia energetického šoku
Druhou zásadnou otázkou podľa neho je udržanie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu najmä v kontexte cien energií a snahy vlád po celom svete pomáhať domácim priemyselníkom.
Energeticky náročný priemysel dostane historicky najnižšie kompenzácie z envirofondu, má však ešte väčší problém
„Zásadnejšie oživenie neočakávame ani do konca prvého štvrťroka. Stabilizácia energetického šoku a postupné zotavenie externého dopytu by však mali smerom k záveru roka pomáhať aj slovenskému priemyslu, ktorý by sa postupne mal vyhrabať z červených čísel,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
V medziročnom porovnaní bude od jari čísla priemyslu vylepšovať podľa neho i bázicky efekt v energetike. V kľúčovom automobilovom priemysle budú naďalej hrať dôležitú rolu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch.