Príprava infraštruktúry pre automobilku Volvo napreduje, Valaliky Industrial Park požiadal o stavebné povolenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volvo
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosť Valaliky Industrial Park začala s podávaním žiadostí o stavebné povolenia. Týkajú sa výstavby externej infraštruktúry, inžinierskych sietí a cestného napojenia pre automobilku Volvo.

Ako ďalej informuje štátna firma, prvá časť stavebných povolení by mala byť ukončená do konca júna, výstavba sa začne hneď po ich získaní.

Vybudovanie cestnej infraštruktúry

Spoločnosť podala žiadosti na Okresnom úrade v Košiciach, na Okresnom úrade Košice-okolie a na Ministerstve dopravy SR. Stavebné konania sa týkajú celej externej infraštruktúry pre strategický park. Ako zdôrazňuje, zásadné pre úspech celého projektu sú najmä cestné stavby. Park bude napojený na cestu prvej triedy I/17 aj cesty III. triedy. Okrem toho sa vybuduje nový diaľničný napájač na rýchlostnú cestu R2-R4 a dlho očakávaný obchvat obce Šebastovce.

„Aby boli dodržané záväzky z investičnej zmluvy, prioritou je vybudovanie cestnej infraštruktúry pre cestné napojenie závodu Volvo a napojenie parku na verejný vodovod a splaškovú kanalizáciu. Okrem toho, že projekt pomáha budovať nové kapacity, ráta aj so zvýšením už existujúcich elektrických, vodovodných a kanalizačných pripojení či s prepojením verejných vodovodov v okolí,“ uviedol konateľ Valaliky Industrial Park Miloslav Durec.

Výstavba by mohla začať v polovici roka

Nakoľko stavebné konania zvyčajne trvajú zvyčajne tri až šesť mesiacov, cieľom parku je tieto procesy maximálne urýchliť a mať účinné stavebné povolenia do troch mesiacov, najneskôr však 30. júna tohto roka. V najbližších dňoch sa začínajú aj výberové konania na dodávateľov týchto rozsiahlych stavieb. Samotná výstavba by sa tak mohla po ich ukončení a získaní potrebných povolení začať už v polovici roka.

Budovanie strategického parku začala vláda vydaním osvedčenia o významnej investícií v decembri 2021. Zároveň zaviazala Ministerstvo hospodárstva SR pripraviť celú investíciu. Rezort založil spoločnosť Valaliky Industrial park, ktorá je priamym vykonávateľom týchto rozhodnutí a realizátorom záväzkov z investičnej zmluvy s prvým investorom v industriálnom parku, spoločnosťou Volvo Cars. Postupný nábeh výroby automobilového závodu je naplánovaný koncom roka 2026.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloslav Durec
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMH Ministerstvo hospodárstva SRValaliky Industrial ParkVolvo