Ministerstvo hospodárstva SR spochybňuje objektivitu najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2024. Každoročne ju zverejňuje Inštitút slobody a podnikania v spolupráci so švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu, Nadáciou F. A. Hayeka a ďalšími 66 organizáciami z celého sveta.
Slovensku patrí v aktuálnom rebríčku konkurencieschopnosti 59. miesto spomedzi 67 hodnotených krajín. V porovnaní s minulým rokom si pohoršilo o šesť priečok.
Pokles najmä v oblasti efektívnosti vlády
„Keďže na tvorbe rebríčka sa priamo podieľal bývalý poslanec strany Sloboda a Solidarita (predsedom Inštitútu slobody a podnikania je bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec – poznámka redakcie) a napríklad Slovensko s historicky najnižšou nezamestnanosťou je v tomto rebríčku v oblasti pracovnej sily hodnotené na poslednom mieste, môžeme pochybovať o objektivite tohto hodnotenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík.
Slovensko sa v rámci rebríčka konkurencieschopnosti umiestnilo na 59. mieste, v porovnaní s vlaňajškom sa prepadlo o šesť priečok
Ministerstvo hospodárstva bude podľa nej aj naďalej podporovať spoluprácu vlády, odborov a podnikateľov na zlepšovaní podnikateľského prostredia, tak ako to urobilo napríklad pri špeciálnej vláde k automobilovému priemyslu alebo pri nedávnom prijatí ďalších opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Slovensko medziročne v rebríčku pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch. Napríklad v oblasti inštitucionálneho rámca sme sa prepadli zo 40. na 55. pozíciu.
Ekonomický rozvoj krajiny
V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. miesto, avšak napríklad v subfaktore medzinárodných financií, sme sa prepadli z 63. na 66. priečku a sme predposlední spomedzi všetkých krajín. Poslednú, 67. pozíciu má Slovensko v oblasti postoja a hodnôt v rámci efektívnosti podnikov.
Vláda po mimoriadnom zasadnutí sľúbila zmeny pre automobilový priemysel, konkrétne výsledky však stále neprichádzajú
Autori rebríčka pritom pripomínajú, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 až 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny a bolo dokonca na 30. mieste. Aktuálne však má jeho podnikateľské prostredie rozsiahle problémy.
„Verejné financie sú dlhodobo deficitné. Problémom posledných rokov je tiež nestálosť legislatívneho prostredia a prijímanie zákonov neštandardnými legislatívnymi procesmi,“ konštatujú. Taktiež sa podľa nich nedarí obnoviť dôveru voči slovenskej justícii. Upozorňujú aj na vysoké odvodové zaťaženie zamestnávateľov.
Najkonkurencieschopnejšie krajiny
Prvú trojicu krajín z hľadiska ich globálnej konkurencieschopnosti tvoria Singapur, Švajčiarsko a Dánsko. Írsko kleslo na štvrté miesto. V prvej desiatke si o dve priečky polepšil Hongkong, ktorý sa posunul na piatu pozíciu, zatiaľ čo Švédsko si polepšilo o dve miesta a obsadilo šiestu priečku.
Slovenské automobilky majú kritický začiatok roka, evidujú poklesy vo všetkých oblastiach
Spojené arabské emiráty sa posunuli o tri pozície a sú siedme. Taiwan klesol o dve miesta na ôsme, zatiaľ čo Holandsko kleslo na deviatu priečku. Nórsko si polepšilo oproti minulému roku o štyri pozície a vrátilo sa do prvej desiatky.