Slovenskí exportéri chcú obchodovať s Ukrajinou, dúfajú v modernizáciu hlavného hraničného priechodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Import, export
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí exportéri majú eminentný záujem o ukrajinský trh aj napriek prebiehajúcej vojne. Osobitne ako príležitosť vnímajú ambiciózne plány obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny.

Rada slovenských exportérov preto pozitívne vníma sériu medzivládnych stretnutí medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorých výstupom je potvrdenie realizácie viacerých bilaterálnych iniciatív, ktoré majú ekonomický charakter.

Hraničný priechod Vyšné Nemecké

Osobitne sa to týka dlho očakávanej modernizácie hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Najväčším problémom v ostatných rokoch je nedostatočná kapacita hraničných priechodov a dlhé niekoľkokilometrové kolóny kamiónov, ktoré predlžujú dodacie lehoty a predražujú logistiku, čím sa daný obchod častokrát stáva nerentabilným a nekonkurencieschopným. Modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké je už dlho na stole, preto vítame jej realizáciu. Dúfame, že sa modernizácia týka aj cargo terminálu a nielen civilnej časti hraničného priechodu,“ uviedol predseda rady Lukáš Parízek.

Problémy s prechodom hraníc

Exportéri už od začiatku vojny na Ukrajine poukazujú na zvýšenú aktivitu poľských a českých partnerov v kontexte podpory jej obnovy a rekonštrukcie pri zapojení domácich firiem.

Rada slovenských exportérov viackrát poukazovala na problémy s kapacitou a prechodom hraníc pre nákladnú dopravu, pričom smerom na Poľsko a Maďarsko sú údajne tieto problémy v oveľa menšej miere, vďaka čomu podnikatelia trasujú svoje obchody mimo územia Slovenska.

Rada slovenských exportérovje podnikateľské združenie, ktoré kolektívnym hlasom presadzuje záujmy slovenského súkromného sektora v oblasti exportu.

V súčasnosti združuje vyše 100 členov a partnerov z rôznych sektorov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérov