Slovensku sa darí v znižovaní energetickej náročnosti priemyslu, ide o jeden z najdynamickejších poklesov z krajín únie od roku 1995

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, energia, elektrina, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko je preborníkom v znižovaní energetickej náročnosti priemyslu.

Ako uvádza Inštitút hospodárskych analýz, v roku 2022 sme síce mali siedmu energeticky najnáročnejšiu priemyselnú výrobu v Európskej únii, jej pokles však bol od roku 1995 jeden z najdynamickejších z krajín únie. Podľa inštitútu dosiahlo zníženie úroveň takmer 80 %.

„Dôvodom je zmena štruktúry priemyslu s výrazným nárastom zastúpenia sektorov s nízkou energetickou náročnosťou, ako je napríklad automotive (podiel na pridanej hodnote v priemyselnej výrobe v roku 2022 bol 24 %), či strojársky priemysel (14 %). Naopak, energeticky náročnejšie odvetvia majú zároveň nižší podiel na pridanej hodnote priemyselnej výroby, napríklad papierenský priemysel (2 % v roku 2022),“ konštatuje inštitút.

Centrum pre hospodárske otázky vzniklo v júni 2016 ako analytický útvar Ministerstva hospodárstva SR v priamej pôsobnosti ministra. V septembri 2022 bol útvar premenovaný na Inštitút hospodárskych analýz. Vo svojej činnosti plní úlohy v oblasti analytického hodnotenia a posudzovania strategických materiálov za rezort hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInštitút hospodárskych analýzMH Ministerstvo hospodárstva SR