Nedostatočná komoditná a teritoriálna diverzifikácia, ale aj nesystémová a podfinancovaná štátna pomoc a slabá konkurencieschopnosť nášho podnikateľského prostredia. To sú v skratke najvypuklejšie problémy, ktorým aktuálne čelí slovenský export.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek, najvýraznejšie je problém slovenského exportu viditeľný v zahraničí, kde Slovensko postupne stratilo svoju medzinárodnú identitu. “V zahraničí nás dnes poznajú len ako automobilovú dielňu alebo ako bývalé Československo,” poznamenal.
Problematike exportu sa venujú až tri rezorty
Ako dodal, už roky sa Slovensko pokojne vezie na relatívne dobrých makroukazovateľoch. Tie zabezpečujú najmä zahraničné spoločnosti, ktoré u nás majú výrobu a umiestňujú svoje produkty na svetových trhoch.
“Firmy sa snažia koľko môžu, ale na to, aby boli cenovo aj kvalitatívne konkurencieschopné, sú potrebné aj synergie so štátom,” doplnil.
Pri miliardových výdavkoch na obranu by sme nemali zabúdať na domácu pridanú hodnotu a podporu zamestnanosti (komentár)
Inštitúcií, ktoré pritom majú na starosti podporu exportérov je podľa Parízka priveľa, peňazí primálo a problémy spôsobuje aj fakt, že ich majú v kompetencii tri rezorty. Problematike exportu sa totiž u nás venujú ministerstvá hospodárstva, zahraničných vecí i financií.
Pod memorandum sa podpísali stovky firiem
Na problémy slovenského exportu reaguje Rada slovenských exportérov aj „Memorandom Pro Export“.
V ňom vyzýva na začatie celospoločenskej diskusie ohľadom štruktúry slovenského hospodárstva, slovenskej zahranično-obchodnej politiky, konkurencieschopnosti slovenských exportérov a s tým súvisiacej vízie ďalšieho rozvoja národnej ekonomiky.
Segmentové príležitosti pre slovenských exportérov v Číne (komentár)
K memorandu sa už pripojilo okolo 120 firiem, mnohé asociácie a združenia, ako napríklad Slovenská potravinárska a poľnohospodárska komora, Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu, Baterková aliancia, Zväz vinárov a vinohradníkov Slovenska ako aj dve univerzity a takmer dvadsiatka osobností a odborníkov z praxe.