Štát vybuduje na Hornej Nitre nový priemyselný park, investovať by v ňom mohlo Porsche

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Porsche
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V Hornej Strede v okrese Nové Mesto nad Váhom vyrastie nový priemyselný park. Investičný projekt „Horná Streda Industrial Park“ už získal aj osvedčenie o významnej investícii. Na utorkovom rokovaní v Trenčíne o tom rozhodla vláda.

Projekt podporí rast aj rozvoj ekonomiky

Osvedčenie dostáva štátna spoločnosť MH Invest, ktorá je v stopercentnom vlastníctve Ministerstva hospodárstva SR a pre štát pripravuje viaceré priemyselné parky.

„Je našou maximálnou snahou pripraviť Slovensko na príchod nových investorov. Verím, že park vytvorí ideálne prostredie pre nové investície, ale i inovácie a prispeje k posilneniu našej konkurencieschopnosti. Podpora podnikateľského prostredia i tvorba pracovných miest sú našimi prioritami vo vláde a som presvedčená, že i tento projekt podporí hospodársky rast a rozvoj našej ekonomiky,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Výkup pozemkom

Nový priemyselný park bude mať rozlohu približne 74,72 hektára, na jeho vybudovanie je vyčlenených 28,19 mil. eur. Projekt posudzoval aj Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.

Cieľom prípravy uvedeného územia je vytvorenie podmienok pre akvizície investícií v oblasti sofistikovanej výroby, služieb a výskumno-vývojových aktivít.

Štát plánuje pracovať primárne na výkupe pozemkov, prieskumných činnostiach a výstavbe súvisiacej dopravnej a technickej infraštruktúry.

Prvá fáza investície

Severne od nového priemyselného parku prebieha prvá fáza investície do vývoja a výroby batériových modulov pre automobily skupiny Porsche. Druhá etapa, ktorú spoločnosť plánuje a posudzuje, by sa mohla začať budúci rok.

„V prípade jej realizácie, súčasné územie v Hornej Strede už neumožňuje spoločnosti ďalšiu expanziu. Preto spoločnosť Porsche Smart Battery Shop víta zriadenie nového strategického územia „Horná Streda Industrial Park“,“ vyzdvihol rezort.

Skupina Porsche je taktiež pripravená rokovať s rezortom hospodárstva o možnosti realizovať ďalšie projekty v novom priemyselnom parku na Hornej Nitre tak, aby v horizonte dvoch až troch rokov mohla pokračovať v ďalšom rozširovaní vývoja a výroby na Považí. Potenciálne investície v ďalších fázach by sa tak rádovo mohli pohybovať v stovkách miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH InvestMH Ministerstvo hospodárstva SRPorscheÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)