Tržby šalianskeho Dusla vlani prekročili miliardu eur, hospodársky výsledok pozitívne ovplyvnili dve svetové krízy

Duslo Šaľa
Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Spoločnosť Duslo má za sebou mimoriadne úspešný rok. Tržby chemičky v minulom roku prekonali miliardu eur. Medziročne sa zvýšili o 77,9 % a dosiahli 1,024 mld. eur.

Ako ďalej fabrika uvádza vo svojej výročnej správe, rozhodujúci podiel na tržbách mal predaj hnojív a technických produktov na báze močoviny. Hospodársky výsledok pred zdanením sa vyšplhal na 123,6 mil. eur. Rok predtým pritom mierne prekročil 6 mil. eur.

Tržby prekročili miliardu

Fabrika konštatuje, že vplyvom energetickej krízy, ako aj vojenského konfliktu na Ukrajine, výrazne stúpli ceny vstupných surovín, najmä zemného plynu.

V dôsledku obmedzenia alebo úplného odstavenia výroby u konkurenčných výrobcov čpavku v Európskej únii, ale aj z dôvodu zastavenia dovozu hnojív z Ruska a Bieloruska, výrazne narástli ceny hnojív a technických produktov na svetových trhoch. To zásadným spôsobmi zvýšilo efektívnosť výroby čpavku v Dusle,“ uvádza spoločnosť.

Investície chemičky smerovali v uplynulom roku prevažne do obnovovacích investícií, keďže bola z dôvodu problémov s dodávkami niektorých materiálov nútená časť rozvojových projektov presunúť. Aj preto sa jej plán investícií podarilo naplniť iba na 76 %.

Náročný rok po personálnej stránke

Celkovo možno hodnotiť uplynulý rok ako veľmi náročný, a to nielen z pohľadu ekonomického vývoja firiem, ale aj z pohľadu zamestnanosti a nárokov zamestnancov,“ konštatuje ďalej fabrika vo výročnej správe.

Ako pokračuje, v záujme zachovania sociálneho zmieru túto situáciu riešila priebežným vyplatením viacerých odmien nad rámec kolektívnej zmluvy. Ku koncu vlaňajšieho roka Duslo zamestnávalo 1 961 ľudí na pracoviskách v Šali, Bratislave a Strážskom.

Duslo patrí k najvýznamnejším spoločnostiam chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. V roku 2005 Duslo, a. s. získalo akcie spoločnosti Istrochem, a. s. a od 1. januára 2006 je Istrochem súčasťou Duslo, a. s. Spoločnosť sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárskych chemikálií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Duslo ŠaľaEU Európska únia