V objekte Chemko Strážske sa pripravujú na likvidáciu tisícov sudov s nebezpečným odpadom, možností zneškodnenia je viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chemko strazce.jpg
Z areálu Chemko Strážske budú odstránené škodlivé látky. Foto: Ilustračné, maps.google.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia má pripraviť návrh na zneškodnenie približne 5 000 sudov s nebezpečným odpadom s obsahom PCB (polychlórovaných bifenylov) látok, ako aj ďalších 17 takzvaných ADR kontajnerov z objektu Chemko Strážske. Vyplýva to z návrhu, ktorý odobrila vláda.

„Zabezpečenie zneškodnenia nebezpečného odpadu zhromaždeného pri záchranných prácach je primárne zodpovednosťou jeho pôvodcu,“ uvádza sa v materiáli. Ak však pôvodca odpadu nie je známy, v takomto prípade alebo v prípade jeho nespôsobilosti splniť si povinnosti bude podľa dokumentu konať štát.

„Ministerstvo životného prostredia už zrealizovalo počas apríla a mája 2023 prípravné trhové konzultácie s cieľom zabezpečenia verejného obstarávania v uvedenej veci, z ktorých vyplynuli dve možnosti zneškodnenia nebezpečného odpadu s obsahom PCB,“ deklaruje materiál s tým, že prvou možnosťou je zneškodnenie v zariadení na spaľovanie odpadov (najrýchlejší spôsob), pričom koncové zariadenia pre túto metódu zneškodnenia nebezpečného odpadu sa nachádzajú v zahraničí.

Druhou možnosťou je zneškodnenie „termickou desorpciou v kombinácii so sodíkovou metódou“, ktoré je možné uskutočniť v zariadení na zneškodňovanie odpadov na území SR. Celkovo sa z objektu Chemko Strážske vybralo približne 150 ton nebezpečného odpadu s obsahom PCB látok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Chemko StrážskeMŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR