Železničné opravovne a strojárne Zvolen získali medzinárodné zákazky, pre České dráhy zmodernizujú vlaky za takmer 20 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vynovenie vlakov prinesie vyšší komfort pre českých cestujúcich. Foto: Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a. s.

Spoločnosť Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a. s., (ŽOS Zvolen) očakáva, že opravy a modernizácie vagónov a lokomotív pre zahraničný trh v tomto roku budú tvoriť približne 75 percent všetkých prác. Ak do plánov výraznejšie nezasiahne pandémia, podľa firmy by mal celkový objem tržieb zo zahraničia dosiahnuť takmer 20 miliónov eur.

Modernizácia motorových jednotiek

„Výrazné navýšenie objemu prác pre zahraničné spoločnosti nám umožnili úspešne zvládnuté medzinárodné súťaže. Opravy a modernizácie pre České dráhy budú v roku 2022 jedným z našich najdôležitejších projektov,“ povedal generálny riaditeľ ŽOS Zvolen Imrich Czére.

Rekonštrukcia vyše 130 motorových jednotiek podľa spoločnosti zahŕňa generálnu opravu motorov a podvozkových častí, ale aj „bohemizáciu“, teda ich prispôsobenie na prevádzku v Česku. Modernizácia motorových jednotiek bude zameraná aj na výmeny rádiostaníc a implementácie českého jazyka.

Komfortnejšie cestovanie

Vynovenie so sebou prinesie aj zvýšenie komfortu pre českých cestujúcich inštaláciou Wi-Fi, zásuviek na 230 V aj USB či dosadenie klimatizácií. Vlaky dostanú aj náter českého dopravcu.

„V priebehu tohto roka plánujeme do zahraničia expedovať dvanásť modernizovaných jednotiek, vagónov a lokomotív. Verím, že kvalita práce v našom závode bude naďalej svedčiť v náš prospech a uspejeme aj v ďalších pripravovaných súťažiach,“ uviedol Czére.

Medzinárodne uznávaná spoločnosť

V minulom roku ŽOS Zvolen vyhrala štyri medzinárodné a dve domáce veľké súťaže. „Úspešne zvládnuté minuloročné súťaže posúvajú ŽOS Zvolen ešte viac na úroveň medzinárodne rešpektovanej spoločnosti,“ dodal Czére.

Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a.s. je jednou z popredných slovenských spoločností opravujúcou motorové a elektrické rušne aj motorové jednotky. Zamestnáva približne 400 ľudí. Výrazným portfóliom sú subdodávky komponentov pre iných výrobcov koľajových vozidiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Imrich Czére