#BuildingTheTransition je mottom tohtoročnej série podujatí venovaných zeleným budovám

Týždeň zelených budov
Minulý ročník Týždňa zelených budov Foto: SKGBC

Cesta k uhlíkovej neutralite, modularita a životný cyklus budov, ale aj EU Taxonómia, ESG a zelené financovanie v stavebníctve, to budú hlavné témy podujatí, ktoré  Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) pripravuje na Týždeň zelených budov 2023.

Už 13. ročník podujatia venovaného udržateľnej výstavbe organizuje Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) opäť posledné dva septembrové týždne. Tento rok od 18. septembra do 29. septembra 2023.

Týždeň zelených budov bude opäť skvelou príležitosťou na efektívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, no najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.

Podujatia budú nadväzovať na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.

Týždeň zelených budov je v jednotlivých krajinách príležitosťou na intenzívnu propagáciu ekologických, sociálnych a ekonomických cieľov, od budovania zeleného bývania, pracovného prostredia až po klimatické zmeny. Na Slovensku sa podujatie tiež každoročne venuje konceptom udržateľnej výstavby, vplyvu zmeny klímy na budovy, bývaniu v budúcnosti, či budovaniu zdravšieho pracovného prostredia pre zamestnancov.

Týždeň zelených budov
Foto:SKGBC

„Budovy sú v celom životnom cykle značným prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov. Preto je žiadúce počas celého životného cyklu používať nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie. Využitie prefabrikovaných prvkov a modularita je moderný spôsob výstavby, ktorý dokáže významne eliminovať emisie, hlavne ak sa využijú aj ekologické materiály, ako napríklad drevo,“ uvádza Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Nad Týždňom zelených budov 2023 prevzali záštitu Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia.

Prehľadný zoznam jednotlivých podujatí nájdete tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKGBC