Sad Janka Kráľa sa dočká premeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sad Janka Kráľa
Zeleň v Sade Janka Kráľa napalete.sk

Po májovej výzve na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa sa do súťaže o jeho premenu prihlásili štyri tímy uchádzačov. Odborná porota udelila prvú priečku kolektívu, ktorý tvorí krajinná architektka Magdaléna Horňáková z ateliéru DUMA,  architekt Zdeněk Sendler a architektka Lucie Radilová. Vďaka svojim skúsenostiam budú spolupracovať s Metropolitným inštitútom Bratislavy na vytvorení štúdie, ktorá ponúkne vizionársku perspektívu pre 37,5 hektárový park.

Sad Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa je krásny aj v jeseni planetslovakia.sk

Táto budúca vízia zohľadní klimatické zmeny, bezbariérovosť, zelený rozvoj a začlení blízko ležiaci Dunaj do života v meste. Tento významný krok povedie k tomu, aby sa Sad Janka Kráľa stal ešte príjemnejším miestom oddychu pre obyvateľov Bratislavy.

História Sadu Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa bol založený v rokoch 1774 – 1776, odkedy sa postupne vyvíjal v súlade s meniacimi sa potrebami a estetickými trendami doby. S úpravami a rozšíreniami, ktorými prešiel, získal charakteristický vzhľad a nezameniteľnú atmosféru. Jeho pôvodná podoba mala tvar osemramennej hviezdice priesekov, pozdĺž ktorých sa postupne povysádzali stromoradia.

V srdci parku sa týči záhradný altánok, kedysi veža františkánskeho kostola, teraz obľúbené miesto stretnutí a orientačný bod. Socha básnika Janka Kráľa od Františka Gibalu zdôrazňuje stredový bod cestičiek v parku.

Sad Janka Kráľa
Záhradný altánok, kedysi veža františkánskeho kostola bratislavskenoviny.sk

V parku dominujú výnimočné druhy stromov ako ginko dvojlaločné, platany javorolisté a pôvodné druhy ako javor či topoľ tvoria biologickú kostru parku. V 19. storočí sa park upravoval pod vedením dvoch zanietených odborníkov. Štefan Ladislav Endlicher bol botanik a riaditeľ múzea vo Viedni, ktorý pridal parku prirodzenejší tvar. František Floriš Rómer, učiteľ na Kráľovskej akadémii v Prešporku, zasadil bylinkovú záhradu na štúdium a uviedol cudzokrajné stromy.

Prečo majú ľudia radi Sad Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa má aj napriek svojmu veku a nie úplne dobrej kondícii skalných fanúšikov. Je unikátnym miestom s bohatou zeleňou a historickým významom a jeho hranice vymedzené Starým a Novým mostom, obchodným centrom Aupark a Dunajom sú z dlhodobého hľadiska potenciálnym miestom, ktoré denne navštevujú stovky ľudí.

Teraz prišiel čas na jeho premenu

Mesto teraz plánuje komplexnú zmenu. Výsledky víťaznej štúdie majú priniesť ucelený pohľad na rozvoj územia a zohľadniť klimatické riziká. Cieľom je podporiť biodiverzitu, zeleno-modrú infraštruktúru a interakciu s Dunajom, uvádza na svojej stránke Metropolitný inštitút Bratislavy.

Nová výsadba chce nahradiť dožívajúce stromy a reflektovať na rôzne funkcie parku. Už teraz Tyršovo nábrežie ožíva spoločenskými podujatiami, zatiaľ čo centrálna časť parku je tichšia a slúži na oddych. Vo výsledku má byť tiež bezbariérový prístup do parku a pracuje sa aj na novom skate parku, obnove bývalej správy parku a novom bistre s toaletami. Dôležité je najmä nájsť kompromis medzi nárokmi na park 21. storočia a rešpektovaním jeho historických hodnôt.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať