Premeny opustených brownfieldov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brownfieldy
Budúci pohľad z Vltavy na Modřanský cukrovar Foto:Skanska Home Center

Brownfieldy, doslova hnedé polia, sa dnes čoraz častejšie menia z nevyužívaných, zanedbaných a často kontaminovaných plôch na obytné, kultúrne, či oddychové zóny. Ich premena je ekologickejšia aj ekonomickejšia, než rozširovanie mesta do šírky.

Na Slovenku sa skloňuje najmä mestský brownfield v Bratislave v skladovej lokalite naviazanej na ulicu Mlynské Nivy, ale aj množstvo opustených lokalít v bratislavskej časti Nové Mesto.

Len na území hlavného mesta sa nachádza 113 brownfieldov, opustených, prázdnych lokalít, ktoré čakajú, kedy im začne svitať na lepšie časy. Aj príklady zo zahraničia sú dôkazom, že na veľkých plochách po zaniknutých priemyselných podnikoch môžu vyrásť celé mestské štvrte, ktoré okrem bývania ponúknu potrebnú občiansku vybavenosť a priestory pre oddych a šport.

Výhodou brownfieldov je existujúca infraštruktúra a zväčša dobré dopravné napojenie. Kým sú opustené areály vo vnútri mesta, často vytvárajú nevábne lokality, ktorým sa ľudia radšej vyhýbajú. Výstavba nových živých štvrtí na doteraz opustených plochách preto okrem iných výhod sceľuje územie mesta a tiež skracuje vzdialenosti, ktoré musia obyvatelia mesta prekonávať. Do budúcna majú tiež ekologický benefit v tom, že ľudia sa v kompaktných mestách pohybujú najmä pešo, alebo verejnou dopravou, kým pre život v priľahlých satelitoch, či predmestiach na dopravu častejšie využívajú autá.

Prinášame ukážky transformácie brownfieldov v zahraničí.

Nová Zbrojovka ponúkne okrem bytov školu či zdravotné stredisko (Brno, Česká republika)

brownfield
Vizualizácia Novej Zbrojovky Foto:czech property investments

Toto územie s rozlohou 22 hektárov slúžilo pôvodne zbrojárskej výrobe. Investor chce vybudovať kompaktnú mestskú štvrť na princípoch 15-minútového mesta. Nová štvrť tak obyvateľom ponúkne bývanie a v pešo dostupnej vzdialenosti aj základnú občiansku vybavenosť. Materskú aj základnú školu, multifunkčnú športovú hala aj zdravotné stredisko. Priestorom pre trávenie voľného času bude nová mestská trieda so živým parterom, kde budú môcť obyvatelia tráviť čas s priateľmi, alebo pri káve. Transformácia je rozdelená do šiestich etáp a ich úplné ukončenie plánujú po roku 2032.

Modřanský cukrovar chce byť prvým pražským sídliskom bez áut (Praha, Česká republika)

brownfield
Prvé pražské sídlisko bez áut Foto:Chybik kristof

V prípade transformácie Modřanského cukrovaru pôjde tiež o vznik novej štvrte a do formovania jej podoby sú od začiatku zapojení obyvatelia z okolia. Víťazným konceptom je vznik obytných blokov do výšky 10 podlaží, doplnených o strešné komunitné záhrady či systém zachytávania, čistenia a opakovaného používania odpadovej vody.

Projekt nezabúda ani na prepojenie s nábrežím Vltavy a plánovanou električkovou traťou. Štvrť ponúkne 800 bytov, škôlku a ulice bez áut, ktoré budú bezpečné pre slobodný pohyb a trávenie voľného času pre všetkých obyvateľov, vrátane detí. Transformácia tohto brownfieldu sa začala v roku 2022, prví obyvatelia by sa mali do Modřanského cukrovaru nasťahovať o rok.

Park na mieste zaniknutej lodenice priniesol viac zelene do centra mesta (Zhongshan, Čína) 

brownfield
Park na mieste zaniknutej lodenice Foto:Harvard design magazine

Napriek tomu, že nový mestský park na mieste lodenice v centre Zhongshanu vyrástol už pred 20 rokmi, je skvelým príkladom premeny bownfieldu, ktorá zvyšuje odolnosť mesta voči zmene klímy a poskytuje kvalitný verejný priestor.

Po lodenici z  50. rokov s  rozlohou 11 hektárov, ktorá zanikla na konci tisícročia, zostalo mnoho fragmentov. Tie sa rozhodli krajinní architekti zakomponovať do nového parku. Návštevníci v ňom preto nájdu torzá železných konštrukcií a železničných vlečiek, cez ktoré voľne prerastá vegetácia poskytujúca tieň počas horúcich letných dní.

Továreň na výrobu žiaroviek sa zmenila na projekt, ktorý prepojil bývanie s umením a kultúrou (Eindhoven, Holandsko) 

brownfield
Z továrne na výrobu žiaroviek multifunkčné miesto pre život Foto:Strijp-S

Po tom, ako firma Philips opustila svoj priemyselný areál v holandskom meste Eindhoven, mesto sa rozhodlo pretvoriť ho na novú štvrť, kde sa okrem zvyčajných funkcií ako je bývanie, nakupovanie alebo kancelárie, nachádza kreatívne centrum. Dôraz architekti kládli na prepojenie so zvyškom mesta a okolitými obcami ekologickou verejnou dopravou.

Aspern Seestadt je viac než len ubytovňa na okraji metropole (Viedeň, Rakúsko)

brownfield
Viac ako len ubytovňa Foto:Wien 3420 aspern Development AG

Až 80% pohybu obyvateľov sa má diať peši alebo formou cyklistickej alebo verejnej dopravy. Aj to je jedným z cieľov urbanistov, ktorí navrhli novú viedenskú štvrť Seestadt. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, táto nová časť Viedne bola v minulosti brownfieldom. Umelé jazero, okolo ktorého vyrastá, je pozostatkom niekdajšej pieskovne a okolité plochy boli pôvodne staré letisko. Jednotlivé časti Aspern Seestadtu sú budované postupne od roku 2015 a výstavba bude pokračovať v nasledujúcich rokoch.

HafenCity v Hamburgu predstavuje najväčšiu transformáciu brownfieldu v centre mesta v Európe (Hamburg, Nemecko)

brownfield
Najväčšia transformácia brownfieldu v centre mesta v Európe Foto:Hafencity Hamburg GmbH

Ekologická udržateľnosť, mix rôznych skupín a podpora susedstiev formou kvalitných verejných priestorov. Také sú základné princípy štvrte HafenCity, ktorá od začiatku tisícročia vyrastá v brownfielde s rozlohou 157 hektárov po nevyužívaných lodeniciach v centre Hamburgu. Projekt sa nachádza v centre mesta a podľa viacerých zdrojov ide o najväčšiu transformáciu územia na novú funkciu v centre mesta v Európe. Aby zostal zachovaný kontakt štvrte s vodou, architekti nepostavili okolo hladiny protipovodňové hrádze, ale obytnú a administratívnu časť vyzdvihli do výšky približne 8-9 metrov nad morom. Naopak, verejné priestory na nábreží naďalej poskytujú kontakt s vodnou plochou. Po dokončení by HafenCity mal byť domovom pre 15 000 obyvateľov a miestom pre 45 000 pracujúcich.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať