Autori DAAD sa každoročne pokúšajú festivalový program navrstviť z rôznych subjektov miestnej aj zahraničnej scény tak, aby v návštevníkoch zostal neopakovateľný dojem z festivalu ako týždňového eventu.
Tohtoročné Dni architektúry a dizajnu boli o čosi výnimočnejšie. Vždy ide o udalosť, stretnutie priaznivcov dobrej architektúry a dizajnu, prezentáciu inšpiratívnych architektonických scén, prednášky, diskusie a profily významných a mienkotvorných architektov. Avšak tentokrát sa k zážitku z architektúry pridal aj zážitok z výnimočného kultúrneho priestoru, v ktorom sa DAAD usídlil – z priestorov čerstvo otvorenej budovy SNG.
Kým doterajšie ročníky DAAD sa konali v Primaciálnom paláci a jeho nádvorí, v mestskom divadle DPOH alebo napríklad Pistoriho paláci, tento rok pripravili organizátori návštevníkom týždeň bohatého programu v novej SNG. Verili, že festival pritiahne aj ľudí, ktorí galériu ešte nevideli, a že niektorí prídu aj viackrát.
Ako naučíme deti rozumieť architektúre (rozhovor)
SNG dodala atmosfére slávnostný nádych
Organizačný tím pod vedením architektov Táni Kollárovej a Števa Polakoviča si dal opäť za cieľ propagovať kvalitnú a súčasnú architektúru a dizajn, predstaviť ikony slovenskej architektúry aj významných zahraničných architektov a dizajnérov. Prednášky a diskusie sa nesústredili len na odbornú verejnosť, ale chceli prilákať a zaujať aj širšiu verejnosť a napomôcť tak k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia.
„…Boli sme spokojní. Usporiadať festival v novom, zrekonštruovanom objekte galérie je asi silný moment pre celú slovenskú verejnosť. Kvalita architektonického spracovania rekonštrukcie, veľmi aktívne zapojenie sa do rozmýšľania pôvodného autora objektu (architekta Vladimíra Dědečka), jeho doplnenie o dnešné nové potreby riešenej typológie, bola pre autorov rekonštrukcie ( ARCHITEKTI BKPŠ) isto neľahká úloha. My, ako organizátori DAAD, sme sa snažili kvalitou nášho obsahu, ale aj formálneho naplnenia, podtrhnúť význam tohto počinu nielen pre architektonickú obec, ale aj širokú obec obyvateľov a návštevníkov,“ vysvetľuje Polakovič.
Sprievodné podujatia dopĺňali hlavný program a pritiahli aj rodiny s deťmi, na workshopoch sa odprezentovali mladí a nádejní dizajnéri, hudobníci aj študenti architektúry a dizajnu.
„Pestrá zmes hostí rôzneho veku, zamerania, nasmerovania a k tomu sprievodné diskusie a výstavy podporené silnou grafikou s väzbou k danej chvíli, sú asi to najpodstatnejšie k tomu, aby čím väčší počet našich hostí odišiel z galérie s pocitom, že sa mu podarilo stať sa súčasťou výnimočného podujatia.“
Program festivalu bol aj tento rok, už po šiestykrát, ozvláštnený o DAAF / Dni architektúry a filmu, ktoré boli v minulosti samostatnou jesennou udalosťou. Počas DAAF sa premietali kvalitné filmové dokumenty z oblasti architektúry, dizajnu a módy. Zarezonoval napríklad dokument o Vladimírovi Dědečekovi, dojímavý osobný príbeh Boonserma Premthada, jedného z najvýznamnejších thajských architektov súčasnosti, alebo aj dokument o stoličke ako fenoméne vo svete dizajnu.
Najsilnejší moment celého podujatia sa dá ťažko pomenovať
„Medzinárodne najvýznamnejším, s ohľadom na záber a význam riešených projektov, bol určite pôvodom rotterdamský architekt Kees Christiaanse (KCAP). Dnes je legendou, desať rokov bol spolupracovníkom Rema Koolhaasa (OMA) v jeho najlepšom období.
Rovnako podnetné boli aj vstupy mladších, rôzne nasmerovaných tímov: Sam Chermayev z Berlína (spolupracovník Arna Brandlhubera v niektorých projektoch), Baukuh z Milána, Arrhov Frick zo Štokholmu, čo je dnes veľmi populárne, ostro sledované štúdio. Belgickí Jo Tailleu (ex DVVT) a Filip Dujardin, obaja z Gentu.
Mimoriadne silne sa prezentovala slovenská architektonická scéna cez autorov rekonštrukcie SNG – BKPŠ, ktorých v deň slávnostného otvorenia „intímne“ spovedal prof. Petr Hájek. V rámci podujatia Singularch to bol zas mladý slovenský tím Benko Benková,“ uzatvára organizátor.
DAAD 2023 sa konali v dňoch 29. 5 – 4. 6. 2023 v Bratislave pod záštitou ministerky kultúry SR, primátora mesta Bratislavy, starostu Starého Mesta Bratislava a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, Slovenským centrom dizajnu a vysokými školami VŠVU, FAD STU… Vďaka podpore partnerov a živému, disciplinovanému publiku.