Ďalší kúsok lesa bol začiatkom júla sprístupnený verejnosti, rekonštrukciou prešla bývalá hájovňa na Peknej ceste v bratislavských Krasňanoch z prelomu 19. a 20. storočia.
Čo má priniesť nová hájovňa ľudom?
„Bratislavčania si zaslúžia mať nové a kvalitné verejné priestory aj ako protihodnotu za zvýšený stres spôsobovaný stále prudko sa rozvíjajúcim mestom, približuje architekt Peter Kopecký, jeden z autorov projektu a pokračuje, „našťastie Bratislava má taký bohatý potenciál v prírodnom prostredí, ktoré ju obklopuje a môže z neho čerpať. Zhodou okolností sme na tomto zámere začali robiť práve v čase rozbiehajúcej sa koronakrízy, keď sa téma úniku do prírody stala mimoriadne aktuálnou, ale samozrejme že aj dnes je táto téma rovnako naliehavá.“
V týchto dňoch už hájovňa víta verejnosť ako pavilón na trávenie voľného času s grilovacím altánkom a poteší ľudí vyrážajúcich do mestských lesov za turistikou, či na bicykloch.
Začiatok obnovy
Obnova začala v roku 2020, kedy sa myšlienky revitalizácie chopilo hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy, Mestské lesy v Bratislave, architektonický ateliér OFFICE110 a ateliér krajinnej architektúry DIVO.
Z pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov sa dodnes zachovali klenbové priestory polozapustenej pivnice, ktoré však neboli využívané, aj napriek tomu, že okolo nich prechádzali stovky Bratislavčanov.
Niekdajšia horáreň je z prelomu 19. a 20. storočia. Neskôr ju nahradila nová horáreň a budova pôvodnej bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov.
Snaha o citlivú transformáciu
Cieľom obnovy bolo nielen obnoviť chátrajúci objekt, ale obnoviť ho citlivo a s dôrazom na jeho umiestnenie v lese.
Vzhľadom na stav muriva a podláh bola nutná ich sanácia, bolo doplnené osvetlenie, aby priestory mohli byť prístupné ľuďom a celý priestor bol prekrytý altánkom v tvare sedlovej strechy. Ten jednak ponecháva dobový vzhľad budovy, jednak sa dokonale vyníma v lesnom prostredí.
Umenie, ktoré kombinuje nekombinovateľné
Premenou prešli prírodné plochy na okolí, dobudované boli chodníčky, ktoré ľudí jednoduchšie povedú k vonkajším ohniskám. Vzniklo petangové ihrisko, či nové detské ihrisko, vyrobené z lokálneho dreva. Pred vstupom do hájovne vzniklo predpolie s mlatovým povrchom, ideálne na menšie podujatia.
Prečo je dôležitá obnova zanedbaných verejných priestorov?
„Na projekte Hájovne sa nám ako najzaujímavejší javí práve vzťah nového so starým,“ vysvetľuje Kopecký z ateliéru OFFICE110. „Lákala nás možnosť nadviazať s novou funkciou na pôvodnú pivnicu hájovne, pretransformovať ju na nový účel a pritom zachovať ducha miesta. V spolupráci s ateliérom krajinnej architektúry DIVO sme riešili aj úpravy okolia horárne, kde naším hlavným cieľom bolo opäť neinvazívnym spôsobom pretvoriť spustnutý areál bývalých muničných skladov na prírode blízky priestor pre trávenie voľného času a detské hry.“