Mestské parky, ktoré chránia biodiverzitu

Koper Central Park
Koper Central Park, Slovinsko archdaily.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V mnohých betónových džungliach veľkých miest sa kladie dôraz na mestské parky, ktoré by mohli zjemniť protiklady medzi mestom a prírodou. Ich vznik však nie je len otázkou architektonického návrhu. Je to komplexný proces, ktorý vyžaduje financovanie, povoľovacie procesy a mnohé úpravy, prekračujúce hranice pôvodnej vízie.

Mestské oázy ponúkajú miesto na oddych, no sú aj miestami, kde sa dajú testovať inovatívne techniky, materiály, a kde sa môže zaviesť udržateľnejší spôsob nakladania s vodnými zdrojmi. Z úspešných parkových projektov profitujú nielen ľudia, ale aj rôznorodé druhy v rámci ekosystému.

Prenosná záhada ARCA
Prenosná záhada ARCA, Madrid archdaily.com

Parky, o ktorých píšeme zachovávajú biodiverzitu a snažia sa obnoviť pôvodný stav ekosystémov ešte spred dôb masovej globalizácie.

V dánskom meste Køge neďaleko Kodane vytvorili pre obyvateľov sociálnu, živú a udržateľnú štvrť. Na ploche 50-tisíc metrov štvorcových sa nachádzajú obytné a na približne 3-tisíc metroch štvorcových obchodné priestory.  Okrem výstavby je dôležitou časťou projektu najmä návrh verejných zelených plôch. Zmes kríkov, stromov a plôch s nízko strihanými trávami vytvára rozmanité a pestré trasy pre voľne žijúce zvieratá. Jednou z hlavných snáh architektov bolo vytvoriť zelené priestranstvá, ktoré budú dlhoveké a nevyžadujú náročnú údržbu.

Prenosná záhada ARCA je mobilné zariadenie v podobe nádrže. Ide o inštaláciu v španielskom Madride, ktorá chce demonštrovať, ako by mohla fungovať biodiverzita na malej ploche. Je domovom množstva stromov, rastlín, kríkov a hmyzu schopných zmierniť účinky globálneho otepľovania.

Park Červená stužka
Park Červená stužka na východnom okraji čínskeho mesta Qinhuangdao. archdaily.com

Park Červená stužka sa nachádza na východnom okraji čínskeho mesta Qinhuangdao pri rieke Tanghe. Lokalita disponovala dobrými ekologickými podmienkami a pôvodnou vegetáciou, ale bola opustená a ťažko prístupná. S rastúcim tlakom na rozvoj a rekreáciu v danej oblasti sa stalo prioritou zachovať prirodzené biotopy pozdĺž rieky a zároveň vytvoriť moderné rekreačné a vzdelávacie priestory. Park Červená stužka je takýmto miestom, kde sa zelená vegetácia a modrá voda spájajú v harmónii, ponúkajú promenádu, osvetlenie a sedenie, a to všetko v zmysle environmentálnej udržateľnosti a estetiky.

Centrálny park Koper v Slovinsku vzhľadom na svoju blízkosť k moru vyniká zónami s bohatým využitím vodných prvkov ako sú jazierko, gejzíry, trysky, kaskády a vodné plošiny. Tieto prvky spolu s mestskými inováciami umožňujú aktívne využívanie priestoru a rozšírenie pláže do vnútra parku. Tento inovatívny prístup k mestskému parku nie je len atraktívnym miestom pre obyvateľov mesta Koper, ale slúži aj ako prototyp pre budúce projektovania.

Køge, Dánsko
Køge, Dánsko archdaily.com

Park Benjakitti, ktorý bol prvýkrát otvorený v roku 1994, svoj finálny vzhľad dovŕšil v roku 2022 a stal sa prvým parkom v Bangkoku  s lesoparkom.  Rieši problémy s povodňami a suchom využitím konštrukcie, ktorá funguje ako vodná špongia. Tá zadržiava dažďovú vodu počas obdobia dažďov a uvoľňuje ju v období sucha. Taktiež čistí kontaminovanú vodu prostredníctvom mokraďových rastlín. Celkovým výsledkom je premena tvrdej ílovej pôdy na vlhké a bohaté podložie, ktoré umožňuje rast pôvodným rastlinám a stromom s minimálnym zavlažovaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom