Modernizácia stavebníctva zvýši náklady na výstavbu aj kvalitu budov, predpokladá prezident ZSPS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba, stavebníctvo, výstavba
Foto: pexels.com/ilustračné foto

Nové požiadavky na stavebné výrobky a stavebné práce v rámci nevyhnutnej modernizácie tohto odvetvia budú znamenať aj vyššie požiadavky na kvalifikáciu remeselníkov, stavebných inžinierov a projektantov.

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik očakáva, že využívanie sofistikovaných materiálov a digitálnych technológií v súvislosti s transformáciou stavebníctva logicky zvýši aj náklady na výstavbu.

Lepšia vnútorná klíma

Na druhej strane to prináša novú kvalitu postavených budov. Budú s nulovou spotrebou energií, budú mať podstatne lepšiu vnútornú klímu,“ povedal pre agentúru SITA šéf profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve.

Náklady určite vzrastú a budú rásť, ale budú prinášať novú pridanú hodnotu aj pre budúce generácie, pretože sa budeme správať šetrnejšie,“ poznamenal Kováčik.

Nižšie štandardy na Slovensku

Predpokladá, že viac kvalifikovaní stavební pracovníci budú oproti súčasnosti lepšie platení. „Na Slovensku v porovnaní s inými štátmi na západ od nás bolo stavebníctvo poznačené nízkou cenou práce, nízkou kvalifikáciou pracovníkov aj nízkou produktivitou práce,“ upozornil Kováčik.

V stavebnom sektore dlhodobo chýbajú kvalifikovaní pracovníci vo viacerých profesiách, čo je aj dôsledkom nižších miezd v porovnaní s ich priemernou úrovňou v slovenskom hospodárstve a iných odvetviach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska