Najkrajšie knižnice na svete: „Jediná vec, ktorú musíte bezpodmienečne vedieť je, kde je knižnica.“ (Albert Einstein)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kniznica v madride.webp
architecturaldigest.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ponúkajú nekonečný prístup k vedomostiam komukoľvek a bez akýchkoľvek nákladov, ľudské poznanie však podporujú aj prostredníctvom úžasného dizajnu. To sú najkrajšie knižnice, rozprestierajúce sa od Ria de Janeira až po Tokio.

Vizuálne krásne a esteticky príťažlivé knižnice existujú takmer na každom kontinente. Niektoré sú staré stovky rokov, zdobia ich pozlátené povrchové úpravy a podmanivé fresky. Iné sú nápadne moderné s elegantnými líniami a futuristickým nádychom. V každom prípade zachytávajú túžbu po poznaní a ducha úžasu, ktorý je potrebný na navrhnutie tak jedinečného priestoru.

Knižnica Strahovského kláštora (Praha, Česká republika)

Strahovska kniznica praha.webp
Strahovská knižnica, Praha architecturaldigest.com

Najstaršia časť Knižnice Strahovského kláštora, baroková Teologická sieň, vznikla v rokoch 1671 až 1674, čím sa zaradila medzi najstaršie a najlepšie zachované historické knižnice na svete. Je tu zhromaždených viac ako 200 000 zväzkov, pričom mnohé texty boli vytlačené v rokoch už v rokoch 1501 až 1800.

Stará knižnica Trinity College (Dublin, Írsko)

Stara kniznica trinity college.webp
Stará knižnica Trinity College, Dublin architecturaldigest.com

Tento priestor s príznačným názvom Long Room sa nachádza v Starej knižnici Trinity College. Predtým bol strop miestnosti rovný a na spodnej úrovni boli len police s knihami. Kolégium však získalo bezplatný výtlačok každej knihy vydanej v Británii a Írsku, čo si vyžiadalo rozšírenie tohto jaskynného priestoru.

Kráľovský portugalský kabinet čítania (Rio de Janeiro, Brazília)

Kralovsky portugalsky kabinet citania.webp
Kráľovský portugalský kabinet čítania, Rio de Janeiro architecturaldigest.com

V roku 1837 skupina 43 portugalských prisťahovalcov a politických utečencov založila Kráľovský portugalský kabinet čítania s cieľom propagovať svoju kultúru. Knižnicu navrhol architekt Rafael da Silva e Castro v neogotickom štýle a inšpiroval sa kláštorom Jerónimos v Lisabone.

Mesto architektúry a kultúrneho dedičstva (Paríž, Francúzsko)

Kniznica v parizi.webp
Knižnica v Paríži architecturaldigest.com

Knižnicu v Cite de l’Architecture et du Patrimoine (Mesto architektúry a kultúrneho dedičstva) v Paríži musí navštíviť každý milovník architektúry. Nielen kvôli úžasnému umiestneniu, ale aj preto, že celá jej zbierka je venovaná dielam o architektúre, urbanizme a krajinnom plánovaní. V knižnici sa nachádza aj najväčšia zbierka zachovaných románskych nástenných malieb vo Francúzsku.

Knižnica Hačiódži na Tama Art University (Tokio, Japonsko)

Kniznica haciodzi tokio.webp
Knižnica Hačiódži, Tokio architecturaldigest.com

Táto budova inšpirovaná brutalistickým štýlom s otvoreným pôdorysom a betónovými kolonádami vyžaruje chladný minimalizmus. Navrhla ju firma Toyo Ito & Associates, ktorá získala Pritzkerovu cenu, a riaditeľka univerzity Hidemi Kondo hovorí, že tento priestor zohráva dôležitú úlohu pre študentov. Je nielen miestom výskumu a vzdelávania, ale aj zdrojom inšpirácie pre umelcov.

Budova Stephena A. Schwarzmana v Newyorskej verejnej knižnici (New York, New York)

Newyorska verejna kniznica.webp
Newyorská verejná knižnica architecturaldigest.com

Budova Stephena A. Schwarzmana, hlavná pobočka newyorskej verejnej knižnice, je majstrovským dielom v štýle Beaux Arts v centre Manhattanu. Knižnica je rozdelená na deväť oddelení a jej fond obsahuje približne 2,5 milióna zväzkov. Hlavná čitáreň Rose, ktorú vidíte na obrázku, má rozmery približne ako dva mestské bloky.

Knižnica Georga Peabodyho v Baltimore (Maryland, Spojené štáty)

Kniznica georga peabodyho maryland.webp
Knižnica Georga Peabodyho, Maryland architecturaldigest.com

V roku 1857 založil George Peabody, filantrop narodený v Massachusetts, Peabodyho inštitút, najstaršie hudobné konzervatórium v Spojených štátoch. Školu venoval občanom Baltimoru ako poďakovanie za ich láskavosť a pohostinnosť. Zbierka v knižnici v súčasnosti obsahuje viac ako 300 000 zväzkov. Päťposchodovú budovu navrhol Edmund G. Lind v spolupráci s Dr. Nathanielom H. Morisonom, prvým prorektorom Peabodyho inštitútu. Ako uvádza univerzita na webovej stránke knižnice, priestor je „nevyhnutný pre výučbu a výskum“.

Knižnica Vasconcelos (Mexico City, Mexiko)

Kniznica vasconcelos mexiko city.webp
Knižnica Vasconcelos v Mexiku City architecturaldigest.com

Knihy a police v knižnici Vasconcelos sú usporiadané tak, že pôsobia takmer ako futuristický priestor v akejsi pixelovej alternatívnej realite. Ilúzia je daná práve tým, čo pri jej otvorení v roku 2006 povedal vtedajší mexický prezident Vicente Fox, a to, že patrí medzi najmodernejšie stavby 21. storočia. Budovu zdobí zbierka umeleckých diel a sôch mexických umelcov a navrhli ju Alberto Kalach a Juan Palomar.

Mestská knižnica Stuttgart (Stuttgart, Nemecko)

Stuttgartska mestska kniznica.webp
Stuttgartská mestská knižnica, Nemecko architecturaldigest.com

Stuttgartskú mestskú knižnicu, ktorá z exteriéru vyzerá ako dokonalá kocka, navrhli architekti z ateliéru Yi Architects a jej zámerom je spojiť tradíciu s inováciou. Forma a symetria vstupu do budovy bola inšpirovaná kenotafom pre Newtona od Étienna Boulléeho, ale srdce a jadro knižnice sleduje dizajn antického panteónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať