Oplatí sa v najbližších rokoch investovať do bytov? Čoraz väčšej pozornosti sa tešia aj malé investičné fondy

Nájomné byty
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V najbližších dvoch rokoch vzrastie dopyt po bytoch v Bratislave, pričom aj ich ceny porastú o 10 až 15 percent. Myslí si to až 75 percent opýtaných, ktorí odpovedali na otázku v internom prieskume advokátskej kancelárie Highate Law & Tax.

Respondentmi boli experti na reality, získavanie kapitálu, financie a investovanie. Odborníci na investovanie a reality sa tiež zhodli na tom, že v najbližších rokoch majú v rámci realitných aktív najväčší potenciál rastu najmä logistické priestory.

Kúpa investičného bytu na Slovensku

Drvivá väčšina odborníkov sa v prieskume zhodla v tom, že minimálne v Bratislave v najbližších dvoch rokoch porastú nielen ceny bytov, ale aj dopyt po nich.

„Viac ako polovica respondentov je tiež presvedčená, že kúpa investičného bytu na Slovensku na prenájom je lepším investičným rozhodnutím ako investícia do ETF,“ uvádza advokátska kancelária.

Pokiaľ však ide o realitné aktíva s najväčším potenciálom rastu, až 51 percent účastníkov sa zhodlo, že sú to logistické priestory. Najmenší potenciál majú podľa nich, naopak, kancelárske priestory.

Niekoľko možností financovania

V súvislosti s nadobúdaním investičných realít existuje niekoľko možností financovania. Manažéri a podnikatelia s nehnuteľnosťami využívajú rôzne regulačné režimy na získavanie kapitálu, napríklad dlhopisové financovanie, crowdfunding, zmenky alebo klasické bankové financovanie.

„Čoraz väčšej pozornosti sa však tešia aj malé investičné fondy, investujúce do rôznych aktív, vrátane nehnuteľností,“ priblížila spoločnosť s tým, že ide o alternatívne fondy, ktorých počet na Slovensku za posledné roky prudko vzrástol.

Hoci sa malé fondy na Slovensku čoraz viac udomácňujú, nemôže ich založiť ktokoľvek. „Zakladať ich môžu len manažéri s oprávnením a investovať do nich smú len niektoré skupiny investorov,“ upozorňuje spoločnosť s tým, že regulátorom stanovené podmienky sa neoplatí obchádzať, lebo za to môže hroziť aj dvojciferný trest odňatia slobody.

Investovať do realít môžu aj retailoví investori prostredníctvom investičných produktov určených pre nich. Najčastejšie sú to bankové investičné produkty spravované profesionálnymi manažérmi priamo v banke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Highgate Law & Tax