Plánované moderné ekocentrum na juhu Slovenska takmer prišlo o Nórske granty, zachrániť sa ich podarilo na poslednú chvíľu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankovky, peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Plánované moderné stredisko environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči (okr. Komárno) takmer prišlo o peniaze z Nórskych grantov. Uviedla Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) a informovala, že z jedného milióna eur vyhradených na rozvoj tohto strediska bolo nečinnosťou bývalého vedenia vyčerpaných za dva a pol roka iba 120-tisíc eur.

Juraj Moravčík, poverený generálny riaditeľ SAŽP, doplnil, že na záchranu projektu mali len štyri mesiace, nakoľko prostriedky sa mali využiť do konca apríla 2024.

Len štyri mesiace na záchranu

„Na záchranu projektu sme tak mali len štyri mesiace. Som veľmi rád, že sa nám napokon podarilo urobiť opatrenia v hodnote 840-tisíc eur. Vďaka rýchlym a kvalitným riešeniam je vyčerpaných vyše 96 % z celkovej alokácie do konca apríla. Aj vďaka podpore nášho zriaďovateľa sa nám v extrémne krátkom období podarilo zohnať dodávateľov na rekonštrukciu budovy aj zelené opatrenia“ dodal Moravčík s tým, že od začiatku mája sa začína rekonštrukcia areálu centra Dropie.

SAŽP uviedla, že vďaka projektu sa vytvorí ukážkové ekocentrum s realizovanými adaptačnými a mitigačnými opatreniami na vysokej odbornej úrovni. Súčasťou projektu sú aj vzdelávacie programy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre zmenu klímy určené pre širokú cieľovú skupinu vrátane materských, základných a stredných škôl či odbornú verejnosť.

Vznikne aj metodický manuál pre školy

Agentúra doplnila, že výstupom bude aj metodický manuál pre školy „Climate change Living Lab“ zameraný na vzdelávanie o klíme. Podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu nechalo bývalé vedenie ministerstva rozvrátené financovanie všetkých projektov, kde sa čerpajú finančné zdroje.

„Len minulý rok prepadlo vyše 400 miliónov eur z eurofondov a Nórske granty neboli výnimkou zlyhania. Som rád, že sa nám tieto peniaze úspešne podarilo zachrániť. Takto budeme dobiehať zameškané aj v iných výzvach,“ podčiarkol Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj MoravčíkTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)