Priemerná cena nájomného za byt sa koncom minulého roka mierne znížila, najväčší pokles zaznamenal Poprad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byt, kľúče
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemerná cena nájomného za byt v rámci SR dosiahla v štvrtom kvartáli minulého roka úroveň 693 eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje mierny pokles (-3,6 %).

Vyplýva to z posledných dát Deloitte Rent Index. Spomedzi slovenských miest zaznamenala najväčší nárast cien Trnava (+6,9 %), ceny však rástli aj v Nitre (+3,9 %), Žiline (+2,7 %) a Banskej Bystrici (+2,2 %).

Najviac klesli ceny v Poprade

Najväčší pokles cien zaznamenal Poprad (-10,4 %), ale k relatívne vysokému poklesu cien prišlo aj v ďalších krajských mestách, konkrétne v Prešove (-9,0 %) a Trenčíne (-8,8 %),“ konštatuje spoločnosť.

Ako dodáva, mierny pokles zaznamenali aj Bratislava (-5,6 %) a Košice (-4,6 %). Spomedzi sledovaných miest zostala najvyššia priemerná cena nájomného za byt v štvrtom kvartáli 2023 v Bratislave, so sumou 869 eur.

Aj napriek poklesu v poslednom štvrťroku, ceny nájomného na Slovensku zaznamenali medziročne nárast o 9,7 percenta.

Najväčší medziročný nárast cien nájomného za byt zaznamenal Prešov (+28,1 %). Naopak, Trenčín ako jediné krajské mesto zaznamenal medziročný mierny pokles cien (-3,3 %),“ priblížila spoločnosť s tým, že za posledný rok stúpli najviac ceny nájomného trojizbových bytov (+8,5 %) a najmenej stúplo nájomné štvorizbových bytov (+2,7 %).

Rast cien bol vyšší než v Česku

V Bratislave za posledný rok zaznamenali najvyšší nárast trojizbové byty (+9,5 %). „Ceny nájomného dvojizbových a štvorizbových bytov rástli podobným tempom (+3,3 %),“ dodáva spoločnosť. Vysoký medziročný nárast zaznamenali ceny nájomného v novostavbách, ktoré sa v rámci SR zvýšili o 10,1 percenta a v Bratislave o 6,7 percenta.

Medziročný rast cien nájomného na Slovensku bol o niečo vyšší ako v ČR, kde nájomné narástlo v priemere o 7,6 percenta. „Ceny nájomného za byt v Česku sa v štvrtom kvartáli minulého roka pohybovali na úrovni 664 eur, čo je takmer o 30 eur mesačne menej ako v SR,“ konštatuje spoločnosť.

Priemerná cena nájomného za byt v Prahe predstavovala sumu 973 eur. Priemerná cena prenajímaného bytu v Prahe je tak vyššia ako v Bratislave, pričom však primeraná výmera bytu je nižšia ako v našom hlavnom meste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Deloitte