Ak sa stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní dostanú do parlamentu v terajšej podobe, tak poslanci uvidia primátorov pred Národnou radou SR.
Po rokovaní primátorov krajských miest v Trnave to povedal primátor Trenčína Richard Rybníček. Primátori združení v zoskupení K8 sa podľa neho zhodli, že návrhy týchto zákonov sú jednoznačne zlé, treba ich stiahnuť a začať pripravovať odznova.
Bez odvolania
Rybníček trvá na tom, že ľudia, ktorí pripravovali stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní, veľa o tejto problematike nevedia. Základnou výhradou, na ktorej sa zhodli aj primátori krajských miest, je vylúčenie občanov z konaní.
Návrh stavebného zákona prináša popri zjednodušení aj viacero negatív, Klub 500 má zásadné pripomienky
„Dnes sa občan môže odvolať, návrh nového zákona hovorí, že občan je zo stavebného konania vylúčený. My budeme chrániť občanov, pretože tento návrh zákona im nedáva možnosť rozhodovať o území, v ktorom žijú,“ dodal Rybníček, ktorý je aj prezidentom Únie miest Slovenska.
Nechcú prehlasovanie od krajov
Primátorom tiež prekáža, že v prípade územných plánov by dostali určité kompetencie samosprávne kraje. „Keď raz zastupiteľstvo v meste alebo obci schváli alebo neschváli územný plán, nie je možné, aby nás nejaký vyšší územný celok prehlasoval,“ vysvetlil ďalšiu z výhrad primátor Trenčína.
Primátori zo združenia K8 sa v Trnave venovali aj odpadovej legislatíve a finančným dopadom koronakrízy na samosprávy. Novým predsedom združenia sa stal primátor Žiliny Peter Fiabáne. Domáci primátor Peter Bročka svojim kolegom predstavil niektoré z rozpracovaných akcií Trnavy.
Útočia a spochybňujú odborníkov
Kancelária podpredsedu vlády SR v reakcii na to uviedla, že odmietajú vyjadrenia, že nový stavebný zákon či zákon o územnom plánovaní nechránia občanov a vylučujú ich zo stavebného konania. „Práve naopak, ideme mestám pomáhať riešiť územné plánovanie. Jasné pravidlá schválené zastupiteľstvom a pripomienkované občanmi určia, čo sa kde bude môcť stavať. Územný plán bude podkladom, z ktorého bude úplne jasné a logické, aká stavba sa kde môže alebo nemôže stavať. Ten si občan kedykoľvek pozrie tak, ako sa teraz pozerá na Google mapu,“ doplnila v stanovisku, ktoré poskytla Iveta Homolová z kancelárie podpredsedu vlády.
V stanovisku kancelária podpredsedu vlády zopakovala, že mestá si samé určia v územnom pláne pravidlá, kde sa čo bude môcť stavať. „Je naozaj smutné, že predstavitelia združenia K8 dlhodobo produkujú tlačovky a vyhlásenia, kde iba útočia a spochybňujú odborníkov, ktorí pracujú na novom stavebnom zákone a zákone o územnom plánovaní, pričom oni sami však neboli schopní a ochotní sa zúčastniť na pracovných rokovaniach k týmto návrhom zákonov,“ uzavrela.