Súťaž na projekt Chalupkova má víťaza, bratislavský downtown navrhne svetoznámy architekt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zóna Chalupkova, Bratislava
zóna Chalupkova, Bratislava Zdroj: Penta Real Estate
Tento článok pre vás načítala AI.

Bratislavský downtown navrhne svetoznámy architekt. Developer Penta Real Estate ohlásil víťaza architektonicko-urbanistickej súťaže na projekt s pracovným názvom Chalupkova. Stalo sa ním talianske štúdio Stefano Boeri Architetti. Víťazný návrh bude najskôr odprezentovaný odbornej verejnosti a následne predstavený širokej verejnosti.

Odborná porota na návrhu ocenila primárne kontextuálny prístup pri navrhovaní urbanistickej štruktúry, vychádzajúcej z kompaktnej blokovej zástavby charakteristickej pre európske mestá, ako protiklad doterajšej solitérnej zástavby v ostatných častiach downtownu,“ konštatuje developer. Súčasťou projektu bude aj otvorený zelený vnútroblok, ktorý nadviaže na zelené verejné priestory v susedných projektoch.

Bosco Verticale, Milano
Bosco Verticale, Stefano Boeri Architetti Photo credit: Boeri Studio

Medzi najznámejšie projekty talianskeho štúdia patrí rezidenčný komplex Bosco Verticale – Vertikálny les v Miláne či Villa Méditerranée v Marseille. „Stavba Bosco Verticale je prototypom architektúry integrujúcej živú prírodu a na konte má viaceré medzinárodné ocenenia,“ priblížil developer. Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie menovala Bosco Verticale najlepšou budovou na svete.

Rezidenčná výstavba, verejné priestory aj zeleň

Investor ohlásil medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na budúcu podobu zástavby v novovznikajúcej zóne Chalupkova v novembri minulého roka. Súťaž mala otvorený charakter a vyzvané boli aj tri zahraničné ateliéry. Územie sa nachádza medzi Mlynskými nivami a ulicami Košická a Chalupkova. Pozemky získal developer kúpou od spoločnosti HB Reavis.

Výmera pozemkov určených pre celý budúci projekt predstavuje 32 500 metrov štvorcových, pričom územný plán v tejto zóne umožňuje aj umiestnenie výškových dominánt. Na pozemku zostali stavebné objekty súvisiace s prevádzkou dočasnej autobusovej stanice. Cieľom súťaže bolo priniesť do územia rezidenčnú výstavbu doplnenú o obchodné prevádzky v partneri budov, verejné priestory a zeleň.

zóna Chalupkova, Bratislava
Zóna Chalupkova, Bratislava Zdroj: Penta Real Estate
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Penta Real EstateStefano Boeri Architetti