Azda ani nie je sektor, ktorý by neprechádzal modernizáciou. Ako automobilový priemysel, strojárstvo, bankovníctvo, potravinárstvo, či energetika, tak aj stavebníctvo. Aj napriek častej kritike pre svoj konzervativizmus a zdĺhavé spracovávanie dokumentácie, zažíva obdobie modernizácie, digitalizácie, prekvitania technológií a smart riešení.
Stavebné postupy sa v priebehu rokov značne zmenili. Ešte nedávno bolo projektovanie stavieb odkázané na ručné kreslenie a písané plány a komunikácia medzi architektom, projektantom a stavebníkom bola obmedzená.
Stavebné materiály boli oklieštené na používanie dreva, tehly a železa a pri stavebných postupoch bolo veľa manuálnej práce a ručnej sily. Nehovoriac o bezpečnostných štandardoch a enviromentálnych ohľadoch, resp. „neohľadoch“.
Dnes, kedy sledujeme trendy a uprednostňujeme rýchlosť, sa aj stavebné spoločnosti prispôsobujú moderným technologickým smerom, ktoré poskytujú zákazníkovi riešenia v súlade s aktuálnymi potrebami a očakávaniami.
Robotizácia
Robotizácia v stavebníctve zvyšuje produktivitu, zlepšuje presnosť a bezpečnosť práce. Známy je napríklad robotický murár SAM (semi automated mason), ktorý slúži na zvýšenie produktivity pri murárskych prácach. Dvíha tehly, aplikuje maltu a umiestňuje ich na presne určené miesto. Poznáme aj robotické exoskelety, ktoré pomáhajú pracovníkom zvládať ťažké zdvíhacie práce a znižujú riziko zranenia.
BIM (Building Information Modeling)
Ide o 3D virtuálny model stavby. Je to v podstate informačná databáza, ktorá v sebe zahŕňa všetky údaje o stavbe od jej prvotného návrhu, všetkých stupňov projektovej dokumentácie, výstavby, správy, prípadnej rekonštrukcie alebo prestavby až po jej zánik a likvidáciu. Zaručí dokonalú spoluprácu investora, projektanta, rozpočtára, zhotoviteľa a správcu budovy, ktorí si medzi sebou zdieľajú informácie. Vďaka BIMu si dokážeme zvizualizovať projekt ešte pred jeho výstavbou, a tak predchádzame problémom, pracujeme kvalitnejšie a efektívnejšie.
Drony
Využívanie dronov v stavebníctve povýšilo túto technológiu na pomocníka, ktorý dokáže zmapovať rozsiahle plochy a vytvoriť letecké snímky, dokáže preskúmať stavenisko a jeho bezpečnosť, môže kontrolovať ťažko dostupné miesta aj sledovať aktivitu na stavenisku, čo pomáha predchádzať nehodám.
Prefabrikácia a modulárna výstavba
Pri prefabrikácii sa jednotlivé stavebné prvky vyrobia vopred v závode, transportujú sa na miesto výstavby, kde sa rýchlo a efektívne zložia. Stavba je preto rýchlejšia, no aj lacnejšia a s menšou uhlíkovou stopou. Modulárna výstavba sa zameriava na výrobu celých kontajnerov alebo blokov, ktoré umožňujú flexibilitu miesta a znižujú stavebný odpad v porovnaní s tradičným stavebníctvom.
3D tlač
3D tlač sa v stavebníctve využíva stále viac na vytváranie základných prvkov, dokonca celej budovy. Sľubuje menej odpadu, nakoľko všetky súčasti domov sa tlačia na jednom mieste, a tým pádom aj menej prepravy. Rýchlosť výstavby dosahuje aj niekoľko hodín a originálne sú tiež možnosti tvarov a ornamentov.