V Bratislave by mali v najbližších rokoch pribudnúť desiatky mestských nájomných bytov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava nájomné bývanie
Ilustračné foto Foto: www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Bratislave by mali v najbližších rokoch pribudnúť desiatky mestských nájomných bytov. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo v rozhovore pre agentúru SITA skonštatoval, že v rozvoji nájomného bývania plánujú pokračovať aj naďalej.

Začali sme stavať mestské byty na Muchovom námestí v Petržalke. Počas prvej etapy vybudujeme osempodlažný bytový dom, ktorý bude pozostávať z 52 klasických nájomných bytov a 51 náhradných nájomných bytov pre reštituentov,“ zhodnotil aktuálny stav výstavby nájomných bytov. V druhej etape projektu na Muchovom námestí pribudne ďalšia bytovka s približne 50 nájomnými bytmi a dvojpodlažné parkovisko pod bytovým domom.

Najbližšie k začatiu ďalšej výstavby má bytový dom na Terchovskej ulici v Ružinove, kde prebieha inžinierska činnosť spojená s prípravou na podanie žiadosti o stavebné povolenie,“ priblížil Vallo plány mesta do budúcnosti.

Nájomné byty pribudnú v Ružinove aj vo Vrakuni

Ako dodal, pri ďalšom projekte nájomného bývania, na Žitavskej ulici vo Vrakuni, budú v najbližšom období žiadať o záväzné stanovisko a následne o umiestnenie stavby. „Taktiež máme za sebou prvé verejné predstavenie projektu miestnym obyvateľom. Začiatok realizácie bytového domu na Žitavskej odhadujeme na rok 2025,“ doplnil. V úvodných fázach je podľa primátora aj projekt v Janíkovom dvore, kde je ukončená architektonická súťaž projektu.

V budúcom roku by sme radi začali s obnovou dvoch nevyužívaných bytových domov na Zámockých schodoch a na Velehradskej ulici, v ktorých vznikne spolu 16 bytov,“ poznamenal Vallo. V Záhorskej Bystrici zas mesto rekonštrukciou pôvodného internátu získa do 75 nových bytov. „Tento projekt je aktuálne pred podaním stavebného povolenia. S obnovou sa začne v roku 2025,“ uzavrel primátor.

Magistrát predpokladá, že s realizáciou projektu Janíkov dvor v Petržalke začnú v roku 2027. Návrh polyfunkčného objektu počíta približne so 100 bytmi a zariadeniami občianskej vybavenosti, ako aj s parkovacím domom. Nová zóna vznikne v okolí budúcej konečnej električkovej zástavky na území s rozlohou viac ako 33-tisíc metrov štvorcových, ktoré je momentálne nevyužité. Odhadovaný rozpočet na projekt je 32 miliónov eur s DPH.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Vallo