Téma znižovania výdavkov v domácnosti je stále viac aktuálna, najmä v súvislosti so stúpajúcimi cenami energií, ale aj začínajúcou vykurovacou sezónou. Podľa odborníkov môžeme správnym postupom ušetriť počas zimy aj stovky eur. Znižovať spotrebu energie dokážeme pomocou troch krokov. Ide o lokalizáciu únikov tepla, správnu reguláciu vlhkosti a časté vetranie prievanom.
Na čo si dať pozor pri výbere bytu na prenájom, ak chcete ušetriť na platbách za energie
Jedným z najčastejších miest pre úniky tepla je okolie okien a dverí, najmä z dôvodu nedostatočnej izolácie. Tepelný rozdiel medzi interiérom a exteriérom navyše zráža vlhkosť, čo môže viesť k tvorbe plesní. Úniky v okolí okenných rámov, dverí a prahov možno zachytiť priložením ruky. V prípade, ak pocítite prievan, odporúča sa výmena okennej izolácie a prehliadka okolitého rámu, ktorý nemusí byť správne zaizolovaný.
Izolácia tohto priestoru je možná aj počas zimy, pomocou striekanej peny. Izolačné práce si však vyžadujú odborný prístup. „Tieto práce patria výhradne do rúk špecialistov. Striekaná izolácia sa nedá aplikovať svojpomocne,“ upozorňuje country manažér HBS pre Čechy a Slovensko Lukáš Kmenta. Ako dodáva, odborne odvedená práca má za následok dlhú životnosť a niekoľkoročnú záruku. Kvalitná izolácia ročne ušetrí 30 až 80 percent nákladov na kúrenie a chladenie.
Únik tepla spôsobujú aj tepelné mosty
Jednou z najbežnejších príčin únikov tepla sú tepelné mosty. Ide o spoje obvodových múrov, strechy a podlahy, ale nachádzajú sa aj v okolí okien a vstupných dverí. Najrýchlejším spôsobom na odhalenie tepelných mostov je využitie termovízneho merania. „Na základe rôznych farieb je zrejmé, či ide iba o malý alebo zásadný únik, ktorý treba riešiť v období, keď je možné robiť na dome sanácie a opravy,“ vysvetľuje odborník na sanácie Branislav Augustín zo Sika.
„Na odstránenie tepelných mostov odporúčam využívať systémové riešenia. Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Vďaka tomu sa šetria financie aj čas potrebný na obnovu, predlžuje sa životnosť stavby a znižujú sa náklady na kúrenie a chladenie,“ doplnil Augustín. Ako dodal, údaje z merania by mali slúžiť ako podklad na projekt opravy, sanácie či zateplenia domu.
Poslednými krokom vedúcim k energetickým úsporám je udržiavanie správnej vlhkosti vzduchu a neprekurovanie miestností. Správna vlhkosť dokáže zvyšovať pocitovú teplotu aj pri nižšom stupni kúrenia. Odporúča sa časté nárazové vetranie formou prievanu, tri až päťkrát denne. Po odchode z domu nie je vhodné vypínať úrenie. „Opätovné zohriatie stien dokáže spotrebovať viac energie, než priebežné temperovanie,“ dodávajú odborníci.