Na čo si dať pozor pri výbere bytu na prenájom, ak chcete ušetriť na platbách za energie

energie a prenájom nehnuteľností
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vysoké ceny za energie, potraviny a bývanie mnohým Slovákom spôsobili reálne problémy s mesačnými výdavkami. Jednou z možností, ako ušetriť na nákladoch na bývanie, je výmena veľkého bytu za menší. Ďalšou, dnes už bežnou alternatívou, je bývanie v podnájme finančne menej náročnej nehnuteľnosti.

Náklady na energiu a bývanie tvoria až tridsať percent mesačných výdavkov domácností. Ak by v budúcom roku prišlo k výraznejšiemu nárastu energií, ako sú elektrina, plyn a voda, situácia by sa premietla nielen do mesačných výdavkov majiteľov bytov či domov, ale ovplyvnila by aj trh s prenájom nehnuteľností.

Záujemci o bývanie tak budú v ďalšom roku pravdepodobne hľadať riešenia, ktoré budú energeticky a finančne menej náročné. „Slováci sú na zvyšovanie nákladov na bývanie citliví. Veľmi záleží na životnej situácii a nehnuteľnosti v ktorej bývajú, ale vo všeobecnosti platí, že záujemcovia o podnájom sa viac informujú o výške platieb za energie, ktoré budú spolu s nájmom platiť,“ priblížil konateľ Bosen Real Estate Group Michal Janči.

energie a prenájom nehnuteľností
Ilustračné foto gettyimages.com

Prednosť majú menšie a novšie nehnuteľnosti

Z hľadiska šetrenia mesačných nákladov na bývanie sa do popredia záujmu dostávajú menšie nehnuteľnosti a tie, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou. Záujemcovia o podnájom kladú väčší dôraz aj na celkový stav budovy, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. „Zaznamenali sme zvýšený záujem o bývanie v novostavbách,“ poznamenal Janči.

Na Slovensku sa od 1. januára 2021 vzťahujú na novostavby prísnejšie pravidlá v oblasti energetickej triedy budov. Preto môžu ich budúci majitelia počítať s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami konštrukcií budov, zohľadňovaním orientácie budovy podľa svetových strán, či napríklad energeticky vyváženým tvarom stavieb. Toto všetko môže mať za následok zníženie mesačnej spotreby energií.

Trend zvýšeného záujmu o menšie a novšie nehnuteľnosti bude v budúcom roku u záujemcov o podnájom pravdepodobne pokračovať. „Zvyšovanie cien hypotekárnych úverov v kombinácii so zvyšovaním cien energií má zásadný vplyv na výber typológie a veľkosti nehnuteľnosti pri jej kúpe,“ konštatuje Janči. Ako dodáva, z týchto dôvodov Slováci v súčasnej dobe radšej siahajú po menších – cenovo dostupnejších nehnuteľnostiach.

Splátky hypoték rastú rýchlejšie ako podnájmy

Napriek tomu, že ceny starších nehnuteľností zaznamenali v poslednom období pokles, mnoho slovenských domácností je nútených uprednostniť dlhodobý podnájom. Ovplyvňuje to najmä fakt, že splátka úveru na bývanie rastie oveľa rýchlejšie ako cena mesačného nájmu.

Rady pre záujemcov o podnájom, na čo sa opýtať majiteľa nehnuteľnosti vopred:

1. Výška mesačných nákladov na bývanie – nájom vrátane energií pre počet osôb, ktoré budú nehnuteľnosť využívať.

2. Posledné opravy a údržba – skontrolujte stav vybavenia bytu vopred a na všetky prípadné nedostatky majiteľa vopred upozornite.

3. Kto, čo a ako platí – ozrejmite si, kto platí províziu realitnej kancelárii, aká vysoká je záloha či kaucia, prípadne či je možné vstupné náklady uhradiť na viac splátok.

4. Návštevy majiteľa – prenajímateľ má právo prísť na ohlásenú návštevu minimálne raz do mesiaca, vždy za vašej prítomnosti. Pri podpise nájomnej zmluvy treba myslieť aj na toto pravidlo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bosen Real Estate Group