Výstavba bytov sa nečakane oživila, ale stále značne zaostáva za úrovňou pred rastom úrokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žeriav, robotník, stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Domácej produkcii stavebníctva vo februári prekvapivo pomohla najmä bytová výstavba.

Tá sa po dvoch mesiacoch výrazných prepadov citeľne zotavila, medzimesačne narástla o viac ako sedminu a po medziročných poklesoch v decembri a januári o 15 – 16 % obnovila aj ľahký medziročný nárast o 3,2 %.

Výstavba stále citeľne zaostáva

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák informoval, že napriek februárovému oživeniu ale výstavba bytov stále pomerne citeľne zaostáva za úrovňami spred nárastu úrokových sadzieb a ochladenia domáceho realitného trhu.

„Blížiaci sa začiatok cyklu znižovania sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) spolu s obnoveným rastom reálnych príjmov domácnosti by mohli pre segment bytovej výstavby prinášať potrebný impulz. Naznačujú to aj februárové čísla,“ uviedol.

Pre netypicky teplý február, ktorý prial stavebným prácam, a zvyčajne nízku úroveň produkcie v zimných mesiacoch podľa odborníka ale februárové čísla vo výstavbe bytov netreba ani preceňovať.

Na rozdiel od bytov sa výstavbe nebytových priestorov vo februári nedarilo – medzimesačne aj medziročne klesla o približne 3 %.

„Vysoké sadzby sa do súkromných investícií dostavajú často až s oneskorením, a tak nebytová výstavba viac závislá od podnikových investícií najskôr bude hľadať svoje dno až v priebehu tohto roka,“ vysvetlil Ľubomír Koršňák.

Najcitlivejšia zložka stavebníctva

Výstavba infraštruktúry, ktorá je zvyčajne najcitlivejšou zložkou stavebníctva voči poveternostným podmienkam, zaznamenala v druhom mesiaci toho roka mierne oživenie. V medziročnom porovnaní ale jej produkcia stále ostávala v červených číslach, keď sa jej pokles len zmiernil z 9,7 % na 3,3 %.

„Dôvodom poklesu v segmente infraštruktúry je pravdepodobne cyklus výstavby verejnej infraštruktúry, ktorý je závislý od financovania zo zdrojov EÚ. Projekty z nového rozpočtovacieho obdobia, či Plánu obnovy sú často zatiaľ len v prvotných fázach výstavby alebo v predprípravnej fáze,“ upozornil analytik.

Prvé dva mesiace roka celoročné čísla zvyčajne zásadnejšie neovplyvňujú, stavebná produkcia sa počas zimných mesiacov už tradične utlmuje.

„V priemere počas posledných 10 rokov dosahovala v prvých dvoch mesiacoch roka len približne 60 % priemeru ostávajúcich mesiacov roka,“ priblížil odborník. Stavebníctvo bude v tomto roku pravdepodobne zápasiť s nižším dopytom v oboch svojich segmentoch.

Vysoké úroky

Odborník očakáva, že výstavbu budov budú brzdiť stále vysoké úroky a klesajúca investičná aktivita v ekonomike, a to aj napriek tomu, že trh s bývaním už najskôr svoje dno našiel. Jeho zotavenie bude len veľmi pomalé a k úrovniam spred energetickej a inflačnej krízy sa ani zďaleka nepriblíži.

„Výstavba infraštruktúry sa bude musieť vysporiadať s prechodným obdobím, kedy sa ukončia viaceré projekty financované z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia,“ poznamenal Ľubomír Koršňák.

Nábeh stavebných projektov z nového rozpočtovacieho obdobia eurofondov, či Plánu obnovy podľa neho môže brzdiť nový politický cyklus po nástupe novej vlády.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka