Záujmy investorov budú nad záujmy občanov, varuje Budaj pred centralizáciou kompetencií úradu pre výstavbu

Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Diana Černáková

Centralizácia kompetencií úradu pre územné plánovanie a výstavbu spôsobí, že záujmy investorov budú nadradené nad záujmy občanov či ochrany životného prostredia, ale aj zdravia.

Upozornil na to na utorkovej tlačovej besede dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Centralizácia kompetencií úradu pre územné plánovanie a výstavbu bude podľa jeho slov znamenať stratu kontroly občanov v mieste, v ktorom žijú.

O podobe obcí rozhodne štát

„Občan si mohol doteraz zvoliť starostu alebo primátora, ktorý tvoril život v obci a ktorému bolo možné vyjadriť svoj nesúhlas. Po prijatí centralizácie o podobe obce alebo mesta bude rozhodovať štátny úrad,“ upozornil Budaj.

Minister životného prostredia uviedol, že ide o výrazne oslabenie verejnej kontroly nad stavebným konaním. Jeho rezort vytváral protiváhu proti extrémnym ambíciám developerov.

Inštitúcie rezortu zastupovali prírodu, biotopy a občanov, ktorí majú právo žiť v kvalitnom životnom prostredí.

„Zmeny navrhnuté zo strany Sme rodina zásadne podriadia záujmy životného prostredia záujmom developerov. Okrem toho táto operácia ohrozí plnenie plánu obnovy a odolnosti,“ upresnil šéf envirorezortu.

Monštruózny úrad

Budaj poznamenal, že nový zákon bude slúžiť tým, v mene ktorých záujmov vznikol. Občan voči stavebného zákonu nebude mať čo povedať, predsedu zvolí NR SR na sedem rokov.

„Ak dnes prejdú pozmeňujúce návrhy, máme tu monštruózny úrad, ktorý pokiaľ ide o nedotknuteľnosť a odvolateľnosť je na úrovni generálneho prokurátora,“ vysvetľuje Budaj.

Štátny tajomník rezortu životného prostredia Juraj Smatana vyzýva poslancov NR SR, aby sa zamysleli a svoje rozhodnutie skorigovali, najmä tých, ktorí tento návrh predložili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJuraj Smatana
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚrad pre územné plánovanie a výstavbu