Ak škola poskytuje prezenčné vzdelávanie malej skupine žiakov, nie je oprávnená od nich žiadať výsledok testu na ochorenie COVID-19. Vo svojom stanovisku to uviedlo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).
Rozhodnutie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) z 12. novembra 2020 povoľuje školám prezenčne vyučovať malú skupinu žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia s tým, že v triede môže byť najviac päť žiakov a jeden učiteľ.
Znaky segregácie
Stredisko upozorňuje, že ak sa zriaďovateľ rozhodol obnoviť prezenčnú formu školského vyučovania, a bude postupovať podľa rozhodnutia zo 4. decembra, teda otvorenie škôl pod podmienkou testovania, nemôže zároveň postupovať podľa rozhodnutia z 12. novembra. Takáto prax by podľa strediska vykazovala znaky segregácie.
Matovič plánuje na školách zaviesť testovanie na COVID-19 formou kloktania, Krajčí je myšlienke naklonený
Stredisko vo svojom stanovisku tiež podotklo, že ak sa zriaďovateľ rozhodol o obnovení výučby v prezenčnej forme vo vybraných prípadoch na základe rozhodnutia z polovice novembra, mohol tak spraviť len prijatím dočasného vyrovnávacieho opatrenia podľa ústavy a antidiskriminačného zákona.
Viac o téme: Koronavírus
Posledný zmienený zákon rieši odstránenie znevýhodnení vyplývajúcich z dôvodov rasového alebo etnického pôvodu, príslušnosti k národnostnej menšine alebo etnickej skupine, rodu alebo pohlavia, veku či zdravotného postihnutia.
Spoločenský vývoj predbieha právnu úpravu
Jeho cieľom je zabezpečiť rovnosť príležitostí v praxi. Ako vysvetlilo SNSĽP antidiskriminačný zákon je zameraný na odstránenie sociálneho alebo ekonomického znevýhodnenia, ktorými sú nadmerne postihnutí príslušníci znevýhodnených skupín.
„Berúc do úvahy právnu úpravu dočasných vyrovnávacích opatrení a zákazu diskriminácie v oblasti vzdelávania, prezenčné vzdelávanie žiakov a žiačok zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktorí nie sú iba príslušníkmi alebo príslušníčkami rasovej, etnickej, národnostnej skupiny antidiskriminačný zákon nedovoľuje,“ konštatovalo stredisko.
Dodáva však, že si uvedomuje, že aktuálny spoločenský vývoj predbieha dostupnú právnu úpravu, keďže tá súčasná nezodpovedá spoločenskej požiadavke podmienenej núdzovým stavom spôsobeného šírením ochorenia COVID-19. Stredisko zdôrazňuje, že snaha o naplnenie princípu rovnosti musí mať oporu v zákone.