Budúci fyzioterapeuti z Prešovskej univerzity majú nové možnosti praxe, získali aj prístroj (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Adeli Medical Center v rámci spolupráce darovalo Fakulte zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove nový prístroj v hodnote takmer 21 500 eur. Určený je pre výučbu a prax študentov fyzioterapie. Foto: SITA/Ivan Kriššák
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové možnosti v zlepšovaní kvality vzdelávania a vedeckovýskumnej činnosti v oblasti fyzioterapie má priniesť spolupráca Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a rehabilitačného centra Adeli Medical Center v Piešťanoch.

Spolupráca, prvá svojho druhu na Slovensku, umožní študentom získavať poznatky a prax priamo v prostredí jedného z najväčších neurorehabilitačných centier na svete. Študentom fyzioterapie v Prešove navyše v rámci spolupráce pribudol aj nový prístroj pre výučbu a prax.

Spolupráca začne od mája

Podľa dekanky Fakulty zdravotníckych odborov PU Štefánie Andraščíkovej je spolupráca s Adeli centrom pre študentov príležitosťou, aby sa učili priamo od popredných odborníkov a boli vystavení najnovším metódam a technológiám v rehabilitácii.

„Spolupráca začne od letného semestra, teda mája, kedy 72 študentov v dvojtýždňových cykloch sa bude striedať až do augusta v zariadení Adeli v Piešťanoch. Absolvujú tam súvislú a letnú prázdninovú prax v rámci svojho študijného plánu klinických cvičení. Ide o študentov 2. a 3. ročníka bakalárskeho štúdia a 1. a 2. ročníka magisterského štúdia,“ konkretizovala Andraščíková.

Predmetom spolupráce je popri stážach aj účasť na vzdelávaní a výučbe v podobe prednášok a odborných seminárov zo strany odborníkov z praxe.

Každý prejde tréningom

„Každý študent, ktorý príde z univerzity prejde určitým tréningom, aby bol na maximum pripravený pracovať s pacientom. Bohužiaľ, je veľmi veľa pacientov, ktorí potrebujú pomoc fyzioterapeuta a je ich stále viac a viac. Adekvátne k tomu potrebujeme aj veľa nových fyzioterapeutov,“ vysvetlila dôvod spolupráce s univerzitou, ktorú obe strany deklarovali podpisom memoranda, konateľka Adeli Medical Center Claudia Poidock.

„Je to jedinečná príležitosť pre budúcich fyzioterapeutov učiť sa priamo od odborníkov v reálnej praxi a vzájomne sa obohacovať v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti rehabilitácie. Memorandum o spolupráci je základom pre pevné vzťahy medzi nami a univerzitou, čím sa vytvárajú predpoklady, že naše medzinárodné rehabilitačné centrum sa môže stať prvým zamestnávateľom absolventov Fakulty zdravotníckych odborov,“ uviedla výkonná riaditeľka a správkyňa Nadácie Adeli Zuzana Cyprichová.

Dodala, že v Adeli centre sa od jeho vzniku od roku 2004 úspešne liečilo viac ako 20-tisíc pacientov z viac ako 60 krajín sveta.

Kombinácia tréningu s virtuálnou realitou

Centrum zároveň v rámci spolupráce darovalo fakulte nový prístroj v hodnote takmer 21 500 eur. Určený je pre výučbu a prax študentov fyzioterapie.

Prístroj kombinuje fyzický tréning s virtuálnou realitou a je zameraný na zlepšenie tréningu jadra tela, stability a rovnováhy. Ide o nový prvok pri neurorehabilitácii pacientov.

„Prístroj sa používa pri všetkých ochoreniach, ktoré akýmkoľvek spôsobom postihujú rovnováhu. Niekoľko európskych štúdií v posledných dvoch rokoch vykázalo enormný úspech práve tejto simulovanej virtuálnej reality, ktorú chceme nielen v klinickej praxi, ale už aj na úrovni akademickej pôdy priblížiť študentom, aby prichádzali pripravení do života a vedeli s takýmito prístrojmi pracovať,“ uviedol neurológ Jozef Pribula, ktorý inicioval spoluprácu medzi oboma stranami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefánia AndraščíkováZuzana Cyprichová
Firmy a inštitúcie Adeli Medical CenterPrešovská univerzita v Prešove